AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Ruhani’den Suudi Arabistan’a diplomatik çözüm çağrısı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Suudi Arabistan ile İran arasındaki sorunun diplomatik yollarla çözülmesini istiyoruz” dedi.

Paris’e resmi ziyarette bulunan Ruhani ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Nükleer müzakerelerin ardından diplomasi sayesinde gerçek bir anlaşmaya vardıklarını ifade eden Ruhani, bundan sonra yaptırımların kalkmasıyla bir an önce yatırımlar konusunda anlaşmalar imzalamak istediklerini, kaybedecekleri zamanlarının bulunmadığını söyledi. Ruhani, “Nükleer müzakerelerin sonucunda varılan anlaşmaya herkes uyarsa biz de uyarız” dedi.

Suriye müzakereleri ile ilgili bir soru üzerine Ruhani, müzakerelerde bazı tarafların tavır değiştirmesi gerektiğini ancak bu şekilde bir ortak uzlaşıya varılabileceğini belirtti. Ruhani, “Suriye ile ilgili kararı Suriye halkı almalı” dedi.

Suudi Arabistan ile ilişkilerini de değerlendiren Ruhani, “Suudi Arabistan ile İran arasındaki sorunun diplomatik yollarla çözülmesini arzu ediyoruz” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2023 (12) içerik yüklenmiştir.