HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani’nin nükleer mesajı, Uganda Cumhurbaşkanı’na iletildi

İran Cumhurbakanı Özel Temsilcisi Murteza Sermedi, Uganda Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin nükleer anlaşma ile yazılı mesajını kendisine teslim etti.

İRNA’nın haberine göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Sermedi, Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Kaguta Museveni ile yaptığı görüşmede, ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinin küresel barış ve güvenlik üzerindeki olumsuz etkilerine işaretle, bağımsız ülkelerden bu tür mantıksız politika ve girişimlere topyekün şekilde tavır koymalarını istedi.

Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın girişimlerinin ABD’nin uluslararası yükümlülüklerine aykırı olduğunu belirterek, nükleer anlaşmanın diğer taraflarının kapsamlı öneri paketini sunmakla, bu anlaşmanın İran için yararlı olması için gereken güvenceleri vermesini temenni etti.

Uganda Cumhurbaşkanı da görüşmede ülkesinin nükleer anlaşmayı desteklediğini hatırlatarak, nükleer anlaşmanın korunması için muhtelif tarafların çabalarının sonuç vermesi temennisinde bulunarak, ABD’nin tek taraflı girişimlerinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.