BilimselDünyaHaberler

Rus bilim adamları 117.elementin peşindeler

Rus bilim adamları, Mendeleyev periyodik cetvelinin 117. elementini elde etme çalışmalarına hız verdi.

Ria Novosti ajansının haberine göre, Rusya Ortak Nükleer Araştırmalar Enstitüsü (RONAE) fizikçileri, Rusya’nın bilimsel araştırmalar kenti Dubna’da, Dimitrovgrad Atom Reaktörleri Bilimsel Araştırma Enstitüsünün hazırladığı berkelyum hedef tahtasını kullanarak 117 elementi elde edecek.

RONAE bilim adamları, daha önce 112. ve 116. ağır elementler ile tablonun en ağır 118. elementini Dubna kentindeki araştırmalarında elde etmişlerdi.

Araştırması ertelenen ve elde edilmesi için berkelyum hedef tahtasına ihtiyaç duyulan 117. element, U-400 siklotronunda (parçacık hızlandırıcı), hızlandırılmış kalsiyum iyonlarının berkelyum hedef tahtasını bombalaması sırasında kalsiyum ve berkelyum atomlarının çarpışması sonucunda elde edilecek.

117. elementin elde edilmesi için gerekli berkelyum çok nadir ve değerli bir madde olarak biliniyor.

Ömrü 320 gün olan berkelyum maddesinin sadece 100 miligramının fiyatı 10 milyon dolar.

Bu araştırmanın yapılması için Amerikan Oak Ridge Ulusal laboratuvarında hazırlanan 25 miligram berkelyum-249 maddesinin yapılması için yaklaşık 5 yıl çalışıldığını belirten bilim adamları, bu maddenin dünyada sadece Amerikan Oak Ridge Ulusal laboratuvarında ve Rusya Dimitrovgrad Atom Reaktörleri Bilimsel Araştırma Enstitüsünde hazırlanabildiğini kaydettiler.

Berkelyum maddesinin 320 gün sonra parçalanarak 12,5 miligrama gerileyeceğini belirten Ortak Nükleer Araştırmalar Enstitüsü fizikçileri, amaçlarına ulaşmak için zamanlarının kısıtlı olduğunu, ancak bu yıl sonuna kadar 117. elementi elde edeceklerini kaydetti.

Doğada bulunan en ağır element olan uranyum, periyodik tabloda 92. (çekirdekteki proton sayısı) sırada bulunuyor.

Diğer yapay ağır elementler, farklı elementlerin hızlandırılmış iyonlarının yüksek hızlarda çarpışmalarıyla elde ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.