Rusya

Rus diplomat: Nükleer Anlaşma’yı yeniden canlandırma müzakereleri devam ediyor

Rusya’nın Viyana’daki uluslararası kuruluşlar nezdindeki temsilcisi, Kapsamlı Ortak Eylem Planı olarak bilinen Nükleer Anlaşma’nın yeniden canlandırılması konulu müzakerelerin bugün Viyana’da devam edeceğini duyurdu.

Fars Haber Ajansı’na göre, Mihail Ulyanov dün akşam yaptığı açıklamada, Nükleer Anlaşma Ortak Komisyon’un himayesinde bugün Viyana’da nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Ulyanov ve Çin müzakere heyeti başkanı, İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Müzakere Komitesi Başkanı Seyyid Abbas Erakçi’nin ikametgahında üçlü bir toplantı için bir araya geldi.

Bu arada Erakçi dün ayrıca AB’nin dış politika sorumlusu yardımcısı Enrique Mora ile de görüştü.

Delegasyon başkanları düzeyinde ikili ve çok taraflı toplantılarla eş zamanlı olarak yaptırım ve nükleer konularla ilgili iki alanda uzman düzeyinde teknik toplantılar da devam etmektedir.

Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonunun Perşembe günü yaptığı toplantının ardından, yaptırımların kaldırılması ve nükleer konularla ilgili iki alanda uzman toplantılarında teknik alanda görüş alış verişlerin sürdürülmesine karar verildi. Bu iki uzman grubunun toplantılarının sonuçları Ortak Komisyon’a iletilecektir.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.