DünyaHaberlerKafkasya

Rus Hmeymim üssü yakınında İHA vuruldu

Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim üssündeki hava savunma sistemleri, menşei belirsiz insansız hava aracını (İHA) imha etti.

Rusya, teröristlerin İHA’larla Hmeymim ve Tartus üslerine saldırısını püskürttüklerini bildirdi.

Hmeymim hava üssü yetkililerinden yapılan açıklamada, “21 Mayıs Pazartesi günü akşam saatlerinde, Rus Hmeymim hava üssündeki hava alanı kontrol araçları, üssün bir miktar uzağında menşei belirsiz küçük boyutlu bir insansız hava aracını tespit etti” denildi.

Açıklamada, üsteki hava savunma sistemlerinin İHA’yı imha ettiği, üssün normal düzeninde çalışmaya devam ettiği aktarıldı.

Hmeymim hava üssü daha önce 24 Nisan’da İHA saldırısına uğramıştı. Rus hava savunma sistemleri tüm İHA’ları imha etmişti.

Öte yandan Rusya’nın Suriye’deki ateşkesi izleme merkezi başkanı Yuriy Yevtuşenko, Humus, Deyr ez Zor ve Doğu Guta bölgelerinde son bir günde neredeyse 400 kişinin evlerine döndüklerini duyurdu.

İnsani durumun iyileştirilmesi, ihtiyaç duyan kişilere sağlık hizmetlerinin verilmesi ve Suriyelilerin en acil ihtiyaçlarının karşılanması görevlerinin Ateşkesi izleme merkezinin faaliyetlerinde öncelikli olduğunu ifade eden Yevtuşenko, sözlerine şöyle devam etti: “Merkezimiz, Deyer ez Zor’un Tabiya yerleşimine ve Halep’in Balas yerleşimine insani yardım sağladı. İnsani yardımın toplam ağırlığı 5 ton İnsanlara 890 yemek takımı ve taze ekmek verilir. İnsani yardımın toplam ağırlığı 5 tondu. Rus askeri doktorlar son 24 saatte 15’i çocuk 23 Suriyeliye sağlık yardımı yaptı. Yıkılmış sosyal altyapının yenilenmesi ve istikrarın sağlanması, insanların daha önce yaşadıkları yerlere geri dönmelerine katkı sağlıyor” diye konuştu.

Suriye’nin Halep, Lazkiye, Hama ve Der’a bölgelerinde ateşkes ihlallerinin devam ettiğini söyleyen Tümgeneral Yevtuşenko, şöyle konuştu: “İran-Rusya-Türkiye ortak koordinasyon merkezi, son 24 saat içinde Halep, Lazkiye, Hama ve Der’a eyaletlerinde yasadışı silahlı gruplar tarafından ateşkes ihlallerini kaydetmeye devam etti.”

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.