AvrupaHaberler

Rus medyası, HAMAS ziyaretine geniş yer verdi

Rusya’da yayınlanan gazeteler ve medya organları, İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal başkanlığındaki heyetin Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyarete geniş yer verdi.

Hamas heyetinin ziyaretinin Batı’ya ve Ortadoğu’yla ilgili çevrelere çeşitli mesajlar verdiğine işaret eden Rus medyası, ziyaretin Rusya’nın bölgedeki ağırlığını ve gelişmeleri etkileme gücünü artıracağını kaydetti.

Rusya’nın Ortadoğu Dörtlüsü içinde özel bir yerinin olduğunu belirten Rus medyası, Batılı çevreler Hamas’ı “terör örgütü” kabule derken Rusya’nın Hamas ile açık ve şeffaf diyalog kurma imkânına sahip olduğunun altını çizdi.

Hamas heyetinin Moskova ziyaretinde en önemli noktanın Hamas Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal’in Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesi olduğunu söyleyen Rus medyası, Rus diplomasisinin son günlerde Filistin’deki iç barışın önündeki engelleri kaldırmaya yönelik yoğun çabalarına dikkat çekti.

Rusya’nın Filistin uzlaşısı konusunda etkin rol oynayabileceğine değinen Rus medyası, Moskova’nın bu şekilde Ortadoğu’da Amerika’nın yerini almak istediğine dikkat çekti.

Hamas Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal’in açıklamalarına da geniş yer veren Rus basını, Meşal’in ufukta barışın görünmediğini ve “İsrail”in barışa niyetinin olmadığını söylediğini yazdı.

Rusya’nın Hamas Hareketi’yle diyalog kurmadan bölgede hareket imkânının olmadığına dikkat çeken Rus medyası, Hamas’ın ve Halid Meşal’in de bunun farkında olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (53) içerik yüklenmiştir.