AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Rus savaş gemilerinin Suriye sahillerine geldiği haberleri yalandır

Suriye’de askeri yetkili bir kaynak bugün bir kısım medya araçlarının, terörle mücadele için askeri ekipler taşıyan Rus savaş gemilerinin Suriye sahillerine ulaştığına ilişkin yayınladıkları haberleri yalanlayarak, bu haberlerin hiç bir şekilde aslı gerçeği olmadığını belirtti.

SANA’ya açıklama yapan askeri yetkili kaynak cümleten ve tüm ayrıntılarıyla gerçeklerden uzak olan bu haberlerin; bir kısım muhalif güçler ve arkalarındaki ülkelerin Suriye’yi hedef alan yalanları çerçevesinde geldiğine vurgu yaptı.

Askeri yetkili kaynak; bölgesel ve evrensel bir kısım güçlerin bu asılsız yalanlarla Suriye’ye dış müdahale taleplerini örtmek istediklerine dikkat çekti.

Bu arada Rusya Savunma Bakanlığı, bir kısım medya organlarının Rus savaş gemilerinin Suriye sahillerine ulaştığı yönündeki haberleri yalanladı.

Rusya haber ajansı Savunma Bakanlığı Basın Dairesi Kaynağına dayanarak bugün aktardığı haberinde, bir kısım medya organlarının Suriye sahillerinde Rus savaş gemileri bulunduğuna ilişkin haberlerinin şaşırtıcı olduğunu bildirerek Suriye sahillerinde Rus Donanmasına ait hiçbir savaş gemisinin bulunmadığını kaydetti.

Kaynak, Rus Donanmasına ait İman adlı gemi tankerinin 10 gün önce Aden Körfezinde Korsanlık eylemleriyle mücadele operasyonlarına katılan Rus Karadeniz ve Kuzey filolarına yakıt ve gıda ikmali yaptıktan sonra Suriye’nin Tartus Limanına demirlediğini ifade etti.

Rus Kaynak, İman gemi tankerindeki tüm mürettebatın sivil olduğuna ve bir muhafız birliğinin bulunduğuna dikkat çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.