AvrupaHaberler

Rus yetkili: yakında Hazar denizi hukuki statüsü belirlenecek

Rusya cumhurbaşkanının Hazar denizi kıyıdaş ülkeler işlerinden sorumlu özel temsilcisi Ramzan Abdülletifof, Hazar denizinin hukuki statüsünün büyük bir ihtimalle Rusya cumhurbşkanının yakında Astan’da Orta Asya cumhurbaşkanları ile gerçekleştireceği görüşmede belirleneceğini söyledi.

Tas haber ajnasına demeç veren Ramazan Abdülletifof, Sovyetler birliğinin çöküşü ardından Hazar denizi etrafında bazı bağımsız devletler kurulması dolayısıyla Hazar denizi hukuki statüsüyle ilgili İran ve söz konusu ülkeler arasında bazı ihtilaflar oluştuğunu söyledi.

Rusya cumhurbaşkanı özel temsilcisi söz konusu ihtilafların giderilmesi için müzakereler ve çabaların 25 yıldır devam ettiğini kaydederek, sorunun gelinen noktada son aşamaya geldiği ve Hazar denizine kıyısı bulunan 5 ülkenin ortak bir anlaşmaya varabileceğini ifade etti.

Abdülletifof açıklamasının devamında yakında Kazakistan başkenti Astan’da düzenlenecek oturumda, Hazar Denizi hukuki statüsü konvansiyonunun imzalanabileceğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.