AvrupaHaberler

Rusların casus uydusu Kanopus-ST yeryüzüne çakılacak!

Rusların uzun yıllar emek verdikten sonra uzaya fırlattığı Kanopus – ST, başarısız oldu. Tek bir görevi bile yerine getiremeden çöp olan uydu yeryüzüne düşecek. Yaklaşık 15 yıl önce üzerinde çalışmalar başlatılan casus uydusu “Kanopus-ST”, başarısız fırlatıldığı için tek bir görevi bile yerine getiremedi.

Rusya Savunma Bakanlığı uydunun önümüzdeki günlerde düşeceğini açıkladı. Rusya’nın iki casus uydusu 5 Aralık akşamı Plisetks askeri uzay üssünden “Soyuz-2.1B” taşıyıcı roketiyle fırlatılmıştı. Hatta Rusya Savunma Bakanlığı uyduları yörüngede devralarak, en yakın zamanda savunma sitemine dahil edileceklerini duyurmuştu. Ancak ertesi gün işlerin ilan edildiği gibi gitmediği ortaya çıktı.

Rusya Uzay Kontrol Merkezi, uydulardan Kanopus-ST’nin taşıyıcı roketten planlanan zamanda ayrılmadığı için hiçbir işe yaramayan uzay çöpü haline geldiğini kabul etmek zorunda kaldı.

“Kanopus-ST” casus uydusu uzun yıllar süren çalışmayla deniz ve okyanuslarda derinden yol alan düşman denizaltıların yerlerini tespit etmek için tasarlanmıştı. Gereken yörüngeye oturtulamayan Rus casus uydusunun önümüzdeki günlerde yeryüzüne düşmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mart 2023 (3) içerik yüklenmiştir.