AvrupaHaberler

Rusya 160 bin askerle dev tatbikata başladı

Rusya Cumartesi sabah saatlerinde 160 bin askerin katılımı ile aniden dev askeri tatbikata başladı.
Doğu Askeri Bölgesi’nde gerçekleştirilen tatbikata katılan asker sayısı başlangıçta 80 bin olarak açıklanmıştı, sonrasında ise rakamın iki katına çıkarıldığı belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cuma akşamı Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya verdiği emirle ani tatbikatın başlamasını istedi. Ocak ayından bu yana Rusya üçüncü kez sürpriz bir askeri tatbikat gerçekleştiriyor. Tatbikatın 20 Temmuz’a kadar sürmesi planlanıyor.

Rusya Savunma Bakanı Şoygu tatbikatla ilgili verdiği bilgide, “Dün gece itibari ile 81 bin asker daha tatbikata dahil edilerek sayıyı 160 bine çıkardık. Tatbikata 1000 civarında tank ve zırhlı araç katılıyor. 130 savaş gemisi ve Pasifik Filosu’nda yer alan 70 savaş gemisi de tatbikatta yer alıyor.” dedi.

Sovyet sonrası dönemde ordunun savaşa hazır olup olmadığının denetlenmesi açısından en kapsamlı tatbikatla ilgili Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Tatbikatın amacı birliklerin göreve hazır olup olmadıklarının denetlenmesi. Bununla birlikte personelin eğitimi, teknik hazırlığı ve teknik donanımları da değerlendirilecek.” denildi.

Putin sürpriz tatbikatlarla ilgili Mayıs ayında yaptığı değerlendirmede sürpriz tatbikatın askeri birliklerin mükemmel seviyede tutulması için güzel bir yol olduğunu, gelecekte de bu tür tatbikatlara devam edeceklerini belirtmişti.

Rusya’nın Doğu Askeri Bölgesi, dört stratejik operasyonel güçten birini oluşturuyor. Uzak Doğu ve Sibirya bölgelerinin birleşimi ile 2010’da Doğu Askeri Bölgesi oluşturuldu.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.