AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Rusya, 2. Cenevre Konferansı’nın 30 Temmuz’da yapılacağını belirtti

Suriye’de Beşşar Esad yönetimi teröristlere ağır darbe indirirken, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, tarihi sürekli ertelenen 2. Cenevre Konferansı’nın 30 Temmuz’da yapılacağını belirtti. Rusya, muhalifleri de masaya oturtmaya çalışıyor

Suriye’de 15 Mart 2011 tarihinden bu yana devam eden çatışma ortamını sona erdirmesi beklenen 2. Cenevre Konferansı’nın 30 Temmuz’da yapılacağı açıklandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı açıklamada, Moskova’nın Suriye’nin tüm muhalif güçlerinin uluslararası konferansa katılmasına yönelik ikna çalışmalarına devam ettiğini belirtti. Lavrov, Moskova’da Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil ile yaptığı görüşme öncesinde, “Biz Suriye’deki tüm muhalif güçleri 30 Temmuz’da Rusya ile Amerika’nın girişimleri ile düzenlenecek olan uluslararası konferansa katılmaya ikna etmeye çalışıyoruz” dedi.

Uluslararası konferans, Suriye’de yaklaşık 28 aydır devam kanlı çatışmaları sonlandırmayı amaçlıyor. Lavrov bu arada Suriye’de askeri yöntemlerle barışın sağlanmasının zor olduğunu bir kez daha tekrarlayarak, Rusya’nın bu fikri herkese ulaştırmak istediğini vurguladı. Rusya Dışişleri Bakanı, öte yandan Birleşik Koalisyon dahil bazı Suriyeli muhalif grupların uluslararası konferansın gerçekleşmesine maalesef ilgi duymadıklarını sözlerine eklerken, “Biz bu koalisyonun mevcut konumundan vazgeçmesi için çaba gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.