AvrupaHaberler

Rusya 31 müslümanın anavatanıdır

Rusya’nın İKT Temsilcisi Kamil İshakov, “Rusya 31 milyon Müslüman’ın anavatanıdır” dedi

Rusya Federasyonu’nun İslam Konferansı Teşkilatı nezdindeki Daimi Temsilcisi Kamil İshakov, Rusya’nın “31 milyon Müslüman’ın anavatanı olduğunu.” söyledi. İslam değerlerinin de Rusya kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğunu dile getiren İshakov, ayrıca Müslümanların da Rusya’nın ruhani kültürünün de önemli bir parçası olduğunu kaydetti.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin (İSEDAK) 25. toplantısı çerçevesinde gerçekleştirilen İSEDAK Ekonomi Zirvesi’nin öğleden sonraki oturumunda konuşan Kamil İshakov, Rusya’nın İslam dünyası ile olan ortaklığının Rusya için stratejik önem taşımakta olduğunu söyledi. Gözlemci statüsü aldıktan sonra İKT’nin faaliyetlerini yepyeni bir dinamik anlayışıyla takip etmeye başladıklarını söyleyen İshakov, İKT ile daha fazla ortak paydada buluşmak ve işbirliğini artırmak için çalışmalarda bulunduklarını aktardı. Rus temsilci, özellikle terörle, aşırılıkla mücadele ve bütün güvenlik tehditleri ile ilgili alanlarda ortak çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Konuşmasında “Rusya 31 milyon Müslüman’ın anavatanıdır.” ifadesini kullanan Kamil İshakov, İslam değerlerinin de Rusya kültürünün ayrılmaz bir parçası olduğunu dile getirdi. İshakov ayrıca Müslümanların da Rusya’nın ruhani kültürünün de önemli bir parçası olduğunu kaydetti.

Rusya ile İKT ülkeleri arasında ekonomik, kültürel ve İslami alanlarda işbirliğinin arttığını söyleyen Daimi Temsilci, “Karşılıklı saygıya dayalı bu işbirliği bölgede istikrarı sağlamak için desteklenmektedir. Bu da medeni diyalog anlayışının bir gereğidir.” dedi. Bu açıdan kaynakların seferber edilmesinin önemli olduğunu aktaran İshakov, bunun ayrıca küresel krizin aşılması için de gerekli olduğunu vurgulayarak “Karşılıklı işbirliği kurulmasının öneminin farkındayız.” şeklinde konuştu.

Rusya Federasyonu Temsilcisi, konuşmasının sonunda da “Bu imkanı kullanarak İKT’ye başarılar diliyorum.” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.