Rusya

Rusya, 5 Polonyalı diplomatı sınır dışı etme kararı aldı

Rusya, Varşova’nın Rus diplomatlara yönelik eylemlerine misilleme olarak 5 Polonyalı diplomatı ülkeden sınır dışı etme kararı aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Varşova’nın Rus diplomatlara yönelik eylemlerine misilleme olarak 5 Polonyalı diplomatın ülkeden sınır dışı edileceği belirtildi.

Açıklamada, “Bu arada, Varşova’nın üç Rus diplomatın Polonya’dan ayrılmasını talep ederek, ABD yönetimine ne kadar hızlı eşlik etmeye çalıştığını farkettik. Cevap olarak, beş Polonyalı diplomat Rusya’dan gönderilecek” denildi.

Daha önce Polonya, ‘diplomatik statü koşullarını ihlal etmek ve Polonya Cumhuriyeti aleyhinde faaliyet yürütmekle’ suçladığı üç Rus diplomatı ‘istenmeyen kişi’ ilan etmişti.

Polonya Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Varşova Büyükelçisi Sergey Andreyev’in bakanlığa çağrıldığını ve Rusya’nın Varşova Büyükelçiliği’nin üç çalışanının ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmesiyle ilgili bilgi içeren bir nota verildiğini duyurmuştu.

Öte yandan Rusya, ABD’nin yeni yaptırımlarına verilecek misillemeyi de açıkladı. Bu kapsamda, 10 Amerikalı diplomatın Rusya’dan sınır dışı edilmesine karar verilirken, aralarında ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, FBI Direktörü Christopher Wray ve Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines’in de yer aldığı üst düzey Amerikalı yetkililerin ülkeye girişi yasaklandı.

Yaptırımlar, ABD’li yetkililerin yanı sıra Rusya’daki Amerikan diplomatik misyonuna yönelik eylemleri de içeriyor.

Rusya Dışişleri’nden yapılan açıklamada, Moskova’nın Washington’dan gelecek her bir ‘yaptırım dalgasına’ karşılık vereceği belirtildi. Bakanlık, “Görünüşe bakılırsa Washington, yeni jeopolitik gerçeklerde tek taraflı diktaya yer olmadığı gerçeğiyle barışmak istemiyor, ABD’nin basiretsizce seçmeye devam ettiği ve iflas eden ‘Moskova’yı çevreleme’ senaryoları ise sadece Rus-Amerikan ilişkilerinin daha da kötüleşmesine yol açıyor” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (19) içerik yüklenmiştir.