AvrupaHaberlerKuzey Amerika

Rusya ABD’nin 12 Rus vatandaşıyla ilgili suçlamasını reddetti

ABD, 12 Rus istihbarat üyesini başkanlık seçimlerine müdahaleyle suçlarken Rusya dışişleri bakanlığı bu suçlamayı reddetti.

ABD Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein’in yaptığı açıklamaya göre Federal Büyük Jüri, özel savcı Robert Mueller tarafından yürütülen Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerini etkilediği iddialarına ilişkin soruşturma hakkındaki kararını verdi.

Basın toplantısı düzenleyen Rosenstein, Rus askeri istihbaratından (GRU) 12 ajana Demokrat Parti’nin idari organı Demokratik Ulusal Komite’yi (DNC) ve Demokrat aday Hillary Clinton’un seçim kampanyasını hackleme suçlaması yöneltildiğini ifade etti.

Rus istihbarat üyelerinin hackleme faaliyetlerini ‘DCLeaks’ ve ‘Guccifer 2.0’ takma adlı hackerlar vasıtasıyla yönettiğini öne süren Rosenstein, 11 ajanın bilgisayarlara sızmak, belgeleri ele geçirmek ve söz konusu belgeleri seçimleri etkilemek için yayınlamakla itham edildiğini belirtti.

Rusya dışişleri bakanlığı ise bu ithamları reddederken bu ithamların ABD ve Rusya devlet başkanlarının pazartesi günü Helsinki’de yapacakları görüşme öncesinde gündeme gelmesinin de dikkat çekici olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Şubat 2024 (32) içerik yüklenmiştir.