AvrupaHaberler

Rusya, Afganistan’da IŞİD’e silah gönderilmesi hakkında araştırma yapılmasını istedi

Afganistan’ın kuzeyinde IŞİD’in faaliyetlerinin arttığını bildiren Rusya’nın BM daimi temsilcisi terör örgütüne silah gönderilmesi meselesinin araştırılmasını istedi.

Afganistan’da terör örgütü mensuplarına havadan helikopterler aracılığıyla silah teslim edilmesi konusunda şimdiye kadar karşı taraftan kendilerine aydınlatıcı her hangi bir açıklamanın yapılmadığını belirten Nebenzya, bu girişimlerin çok gizli sürdürüldüğünü bildirdi.

Rusya, Amerika ve müttefiklerinin şimdi de Afganistan’da sözde kendi çıkarları doğrultusunda Afganistan’a konuşlandırdıkları terör örgütüne silah ve teçhizat sevkıyatı yaptıklarını ve onları yeni amaçlar doğrultusunda donattıklarını bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nin Afganistan’daki gelişmelere ilişkin oturumunda konuyla ilgili açıklama yapan Nebenzya, ”Afganistan’daki güvenlik durumu endişe vericidir. BM GK’nin Kabil misyonu bu ülkenin güvenlik durumunun sorunlu olduğunu da tespit etti. Maalesef Ocak ayının sonunda ülkede 200 sivilin yaşamını yitirmesine ve 400 kişinin yaralanmasına yol açan kanlı terör eylemleri yaşandı” dedi.

Bu durumun gerek Afganistan ve gerekse bölge için oluşturduğu tehdit ve tehlikeyi göz önünde bulunduran Rusya, bu duruma derhal son verilmesini istemekte.

Rusların ifadesiyle, IŞİD teröristlerinin desteklenmesi kaynaklarından biri de direkt yardımların yanı sıra, Amerika ve öteki NATO üyeleri tarafından her hangi bir kontrol olmaksızın sözde Afganistan devletine yapılan askeri yardımlardır ve bu yardımlar genellikle çok kolay bir şekilde teröristlere çıkan çatışmalarda terör örgütü mensuplarının eline geçmekte.

Rusya, IŞİD terör örgütünün Afganistan’daki geniş varlığını dikkate alarak ve terör örgütlerinin Orta Asya bölgesinde Rusya’ya karşı muhtemel faaliyetlerini engellemek amacıyla bir takım önlemlere baş vurmuş bulunmaktadır. Nitekim Tacikistan ve Kırgizistan’da askeri üslerin güçlendirilmesi ve modern silahlarla donatılması Rusya’nın terörizmle mücadele için almış olduğu önlemlerdendir.

Rusya dışişleri bakanlığı da bundan bir süre önce Afganistan’ın kuzey bölgelerinin IŞİD terör örgütü mensupları için bir sığınağa dönüştüğünü bildirmişti. IŞİD terör örgütünün Afganistan’da güçlenmesi politikasını güden Amerika’nın siyasetleri doğrultusunda IŞİD terör örgütünün son dönemlerde Afganistan’da takviye edilmesi ve bu terör örgütü militanlarına silah sevkıyatı yapılması bölge’de oynanan oyunların açığa çıkması bakımından büyük önem taşımakta.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın tabiriyle, mevcut belge ve bilgiler uyarınca IŞİD terör örgütü resmen ve açıkça Afganistan’da Amerika ve NATO üyeleri tarafından desteklenmektedir. Bu yardımlar genellikle kime ait olduğu bilinmeyen helikopterler aracılığı ile yapılmakta ve terör örgütüne çok korkunç modern silahlar teslim edilmektedir.

Moskova, tüm bu meselelerin yabancı güçlerin Afganistan’da bulunmaları konusunda ciddi soruların gündeme gelmesine sebep olduğuna inanıyor. Özellikle hemen hemen Afganistan’ın her yanına yayılıp bu bölgeleri kendi sultası altına geçirme yönünde IŞİD terör örgütünün izlediği siyasetler dikkate alındığında bu durumun Afganistan’ın komşusu olan öteki ülkeler ve tüm bölgeyi de olumsuz etkileyeceği bir gerçektir. Zira teröristlerin Afganistan’da gözle görülür bir başarı elde etmesi durumunda yalnız Afganistan’la sınırlı kalmayacakları ve öteki bölge ülkelerine de nüfuz etmeye kalkışacakları bizzat bu terör örgütü ele başlarınca ara sıra dile getirilmekte. Şu anda Afganistan’da Taliban ve IŞİD olmak üzere iki önemli terör örgütü faaliyette bulunmakta. Bu terör örgütlerinin her ikisinin de Afganistan yönetimi ve ordusuna karşı savaşmalarına rağmen aynı zamanda ara sıra kendi aralarında da nüfuz ve iktidar kavgasına tutuşmakta ve birbirine karşı ciddi rakip olarak sahnede boy ölçüşmekteler.

Her halükarda Afganistan ve bölgenin istikrarsızlaştırılması ve Afganistan’ın komşularının tehdit edilmesi yönünde Amerika’nın izlediği bölgesel siyasetler doğrultusunda Amerika şimdi de bu ülkede terör örgütlerine özellikle de IŞİD’e geniş destek ve imkan vermekte. Bu destek Amerika’nın IŞİD’i bir araç olarak kullanması ve Suriye’de olduğu gibi şimdi de Afganistan’da bu ülke yönetimini alaşağı etmesi içindir. Ancak bu siyasetin başarısız sonuçlandığı ammareleri daha şimdiden kendini göstermeye başlamıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (16) içerik yüklenmiştir.