HaberlerİranOrtadoğu

Rusya, Batı’nın olumsuz propagandalarına karşı duyarlı olmalıdır

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, Buşehr nükleer santralinin çalıştırma zamanı hakkında bilgi vermezken, “Bu ülke batının olumsuz propagandalarına karşı duyarlı olmalı”dedi.

Aliekber Salihi ve Sergey Şmatko Buşehr nükleer santralini incelediketen sonra ortak basın toplnatısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Aliekber Salihi, Rusya ile ilişkilerde geçmişe değil geleceğe baktıklarını ifade etti.

Salihi, Buşehr nükleer santralinin inşasında meydana gelen gecikmeye işaretle, zaman şartları ve santralin iradesi dışında olan bazı etkenlerden gecikme meydana geldiğini vurguladı.

Aliekber Salihi, Buşehr nükleer santralinin tamamlanması iki ülke arasındaki işbirliğin geniş bir şekilde gelişmesine sebep olacağının altını çizdi.

Buşehr nükleer santrali ne zaman çalışmaya başlayacağı sorusu üzerinde Salihi, bunun için belli bir tarih vermezken, “Rus’ların sözüne güveniyoruz”dedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, İran ve Rusya arasındaki işbirliğin stratejik olduğunu belirterek, iki ülke arasında politika, kültürel, sanay ve ticaret işbirliğin gelişmesine vurguladı.

Yeni 10 nükleer santralinin inşası hakkında da bilgi veren Salihi, bu 10 santralin yatırımı tamamen yerli olacağını ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, “Rusya, batının olumsuz propagandalarına karşı duyarlı olmalı”dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.