AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Rusya, Cenevre 3 Konferansının düzenlenmesi için adım attı

Rusya Başkanının Ortadoğu ve Afrika Temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov; Moskova’nın Suriye krizinin çözümüyle ilgili Uluslararası Cenevre 3. Konferansının düzenlenmesi ile ilgili adım atmaya başladığını açıkladı.

Bogdanov, dün Novosty Today Haber Ajansına verdiği röportajda, herkesin Cenevre 3 Konferansının süreçten ayrık bir konferans olmadığını idrak etmesi gerektiğini dile getirerek görüşmeler sürecinin siyasi irade, sabır ve zaman gerektirdiğinin altını çizdi.

Moskova ve Kahire’de Suriyeli Muhalefet ile düzenlenen toplantıların Cenevre 3 Konferansı çerçevesinde Suriye Hükümeti ile yapılacak görüşmelere temel oluşturması gereğine işaret eden Bogdanov; Suriyeli Muhalefet temsilcileri ile Moskova, Kahire, Brüksel ve Astana’da yapılan görüşmeler sonucunda diyalog ve çözüm ile ilgili çabaların birleştirilmesi gerektiği düşüncesinin ortaya konulduğunu belirtti.

Bogdanov; Suriye ile ilgili uluslararası iletişim grubunun önümüzdeki Eylül ayında faaliyetlerine başlaması ihtimali bulunduğuna değinerek bu faaliyetler kapsamında Suriyelilerin kendi aralarındaki görüşmelere istikrar kazandırmaya katkı sağlayacak aktörlerin yer alabileceğini ibraz etti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ekim 2021 (11) içerik yüklenmiştir.