AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Rusya Devlet Başkanı ve İngiltere Başbakanı Suriye’yi görüşecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı David Cameron’la görüşmek üzere bugün kısa bir süreliğine Londra’yı ziyaret edecek. Görüşmede Suriye durumunun ele alınması bekleniyor.

Cameron, gelecek hafta Kuzey İrlanda’da yapılacak G8 Zirvesi öncesinde dünyanın önde gelen ülkeler arasında Suriye konusunda konsensüsü sağlamaya çalışıyor.

Putin’le görüşme öncesinde isyancılara silah sevkiyatını destekleyip desteklemediğini söylemeyen Cameron, sadece Avrupa Birliği’nin Suriye’ye silah ambargosunu kaldırarak Esad’a baskı yapacağını belirtti.

İngiltere Başbakanı, Cuma günü ABD, Fransa, Almanya ve İtalya liderleri ile telekonferans düzenleyerek Suriye durumunu konuştu.

İngiltere Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, telekonferansta G8 ülkelerin Suriye’de çatışmayı sona erdirecek ve politik geçişi sağlayacak yolu ortaklaşa nasıl bulacağı sorununun ele alındığı belirtildi.

Rusya Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Rusya ve İngiltere’nin, Suriye krizinin çözümüne olan yaklaşımları arasında birçok benzerlik var. Öncelikler, şiddetin acilen sona ermesi, Suriye devletinin toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin korunması.” denildi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.