AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Rusya dışişleri bakan yardımcısı Sergei Ryabkov, İran ile ilişkilerini derinleştirmeye hazır olduğunu vurguladı

Rusya dışişleri bakan yardımcısı Sergei Ryabkov Moskova’nın Amerika’nın tüm yaptırımlarına rağmen İran ile ilişkilerini derinleştirmeye hazır olduğunu vurguladı. Ryabkov Rusya’nın İran ile ilişkileri geliştirmeye bağlı olduğunun altını çizdi.

Görünüşe göre Rusya’nın İran’a karşı tutumu ve Tahran ile ilişkileri derinleştirmeye vurgu yapması, Amerika başkanı Trump’ın Bercam nükleer anlaşmadaki sorumluluklarına aldırmadan, nükleer anlaşmanın Amerika çıkarlarını temin etmediğini ileri sürerek, 8 Mayıs Salı günü anlaşmadan çekildiğini ve İran’a karşı geniş çaplı yaptırımlar uygulayacaklarını açıklamasına bir tepkidir. Amerika hegemonik yaklaşımı ve tek yanlı siyasetleri çerçevesinde, 5+1 grubun diğer üyelerinin, özellikle de Avrupalı ortaklarının İran’a karşı Washington tutumunu takip edeceklerini düşünüyor; fakat hali hazırda sadece Amerika’nın rakipleri olan Çin ve Rusya, Amerika’ya tamamen karşı bir tutum izlemekle kalmayıp, Avrupalı müttefikleri olan Britanya, Almanya ve Fransa da Trump’un tutumunu eleştirerek Bercam nükleer anlaşmasını korumayı vurguluyorlar.
Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrof da Moskova’nın Bercam nükleer anlaşmasına bağlı kalacağının altını çizdi. Ruslara göre İran, nükleer anlaşmadaki tüm taahhütlerine bağlı kalmışken anlaşmanın zayıflatması için hiçbir sebep yoktur. Rusya cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Rusya güvenlik konseyi üyeleri de Amerika’nın Bercam nükleer anlaşmasından çekilmesinden derin endişe duyduklarını belirterek, bu uluslararası anlaşmanın önemine vurgu yaptılar.
Son yıllarda Washington, özellikle de 2014 yılı Ukrayna krizi ardından Moskova’ya karşı hasmane tutumunu yoğunlaştırdı ve Amerika başkanlık seçimleri ve Moskova’nın seçimlere karışması suçlaması ardından Moskova’ya karşı KATSA (CATSA) yasası çerçevesindeki yaptırımlarını yoğunlaştırdı. Bu arada Amerika 2017 ulusal güvenlik strateji belgesinde Rusya ve İran açıkça, Amerika karşıtı bölgesel ve uluslararası tehdit oldukları belirtildi. Tabi ki Amerika’nın İran ve Rusya’ya olan düşmanlığı bu iki ülkeyi birbirine daha da yakınlaştırdı. Diğer yandan iki ülkenin Hazar Denizi güvenliğinin korunması, Suriye krizinde özellikle terörizm ile mücadele ve bu ülkedeki yasal hükümeti koruma konuları, iki ülkenin sanayi, ticari, ekonomi, askeri ve güvenlik alanlarındaki geniş çaplı ilişkileri iki ülke arasında daha aydın ufukların açılmasına sebep olmuştur.
Rusya jeopolitik araştırma merkezi başkanı Leonid İvashchev, Tahran ve Moskova arsında Ortadoğu ve özellikle Suriye’deki işbirliği bölgenin güvenlik ve istikrarını olumlu yönde etkilemişken Şam yönetiminin insiyatifine sebep olduğunu belirtiyor.
Şimdi ise Bercam nükleer anlaşması dışında bazı konuların Avrupa tarafından gündeme gelmesi ve Amerika’nın Bercam’dan çekilmesi ile İran ve batı arasında daha büyük çatlakların ortamı hazırlanmışken, Rusya ve Çin ile ilişkilerin gelişmesi için daha uygun ortamın mevcut olduğu görünüyor. Rusya hali hazırda İran’a, karşılıklı çıkarlara sahip bir ortak gözü ile bakarken, İran’ın batı ve özellikle Amerika’ya karşı konumunu güçlendirmeye çalıştığı görülüyor.
Unutmayalım ki bizzat Rusya da batının geniş çaplı yaptırımlarının kurbanıdır ve Amerika’nın çok yönlü baskılarına maruz kalmaktadır./

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.