AvrupaHaberler

Rusya dünyanın en büyük hapishanesini açtı

Rusya, içerisinde duruşma salonlarından atölyelere kadar her şeyin yer aldığı ve dünyanın en büyüğü olduğu iddia edilen cezaevini açtı.

Rusya hükümeti batılı devletlerin yaptırımları ve dünya pazarında petrolün ucuzlaması sonucu oluşan ekonomik sıkıntılara rağmen ülkenin kuzeyindeki Kalpino şehrinde dünyanın en büyüğü olduğu iddia edilen devasa bir ceza evi inşaat etti. Cezaevi açılışının 17 Ekim’de yapıldığı bildirildi.

Cezaevinde 4 bin mahkum kalabilecek. Buna ek olarak 280 çalışan için de odalar bulunuyor. Bunların yanında yeni cezaevinde üretim atölyeleri, büyük bir çamaşır odası, dev bir yemekhane ve sivil savunma bölümü var. Ancak kitle imha silahlarından korunma için yapılan sığınaklar sadece 2 bin 800 kişiyi alabilecek kapasitede. Bu durum, sığınakların cezaevi yönetimi, çalışanlar ve güvenlik personeli için yapıldığı şeklinde yorumlara sebep oldu.

Cezaevindeki iki büyük bina mahkum ve tutukluların tutulacağı koğuşlardan oluşuyor. Bunun yanında çalışma odaları, kantin, revir, bir spor kompleksi ve soruşturma için bir bölüm bulunuyor. Bu bölümde savcılar ve şüpheliler için 150 oda bulunuyor. Hapishanede 4 büyük duruşma salonu da yer alıyor. Tüm binalar geçişler ile birbirine bağlantılı ve bu yüzden salondan salona dışarıya çıkmadan ulaşmak mümkün.

Yeni cezaevi yönetimi her mahkum için tasarlanan ve Avrupa standartlarına da uygun olan 7 metrekarelik odalar ile övünüyor.

Resmi verilere göre yeni cezaevi için yaklaşık 12 milyar Ruble (300 milyon dolar) harcandı. Ancak cezaevinin inşaatında bedava işçi gücü, Federal Hapishanesi ile başka cezaevlerinden mahkumların çalıştırıldığı da bildirildi. Kanalizasyonlarda kullanılan borular ve odalardaki mobilyaların mahkumlar tarafından yapıldığı bildiriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.