AvrupaHaberler

Rusya, İran için güvenilir ortak olmak istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov BM Genel Kurul toplantısı aralığında İranlı mevkitaşı Menuçehr Mutteki ile bir araya gelerek, Moskova’nın Tahran için güvenilir bir ortak olmak istediğini belirtti.

Rus tarafının talebiyle gerçekleşen görüşmede taraflar, ikili, bölgesel ve uluslar arası birçok sorun hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Tahran ve Moskova çeşitli boyutlarda iş birliğin geliştirilmesi için iki ülke yetkilileri arasında müzakerelerin sürmesi üzerinde de durdular.

Görüşmede Mutteki, siyasi, ekonomi ve bölgesel alanlarda ikili iş birliğin geliştirilmesi amacıyla rutin müzakerelerin yapılması üzerinde dururken Rus tarafı da iki ülke arasında başta Buşehr nükleer santralın yapımı olmak üzere tüm alanlarda iş birliğinin önemini vurgulayarak Moskova’nın Tahran için güvenilir bir ortak olmak istediğini de sözlerine ekledi.

İran İslam Cumhuriyetinin öneri paketiyle uluslar arası yapıcı iş birliğinde ciddi kararlılığını gösterdiğine işaret eden Mutteki “İran barışçıl amaçlı nükleer teknolojiden yararlanma konusundaki yasal hak üzerinde duruyor ve bu yolda NPT anlaşması ve UAEK iş birliği çerçevesinde hareket ediyor” dedi.

Görüşmede Lavrov da İran’ın öneri paketinin Cenevre müzakereleri için iyi bir çıkış noktası olacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.