AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Rusya: İran’a askeri müdahale çok büyük hata olur

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran’ı hdef alacak bir askeri operasyonun büyük hata olacağını söyledi.

Korsan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun İsrail’in tek taraflı olarak askeri operasyon düzenleme ihtimalini açıklamasının sorulması üzerine yaptığı açıklamasında “Bu büyük bir hata olur” dedi.

Afganistan televizyonuna konuşan Lavrov, İran’ın nükleer programıyla ilgili krizin siyasi yolla çözülmesi önerlerini “hikmetli” duruş olarak nitelerken “Bu sorunun çözümü için güce sığınmanın felaket sonuçları olacaktır” dedi.

Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu’nun İran’daki tesislerde yaptığı denetlemelere dikkat çeken Lavrov, açıklamasına şöyle devam etti: “Şimdiye kadar İran’ın nükleer çalışmalarında askeri bir ize rastlanmadı. Bununla birlikte İran’ın yanıtlaması gereken uzmanların bazı soruları var. Uzmanlara verilecek yanıtlar, İran’ın nükleer programının barışçıl olduğunu ispatlayacaktır. Bu durumda İran’a uygulanacak tüm yaptırımlar kaldırılacaktır. Çünkü İran, uluslar arası toplumun tüm taleplerine olumlu yanıt verdi. Amerika istihbaratı ve Pentagondaki yetkililer de bir çok kez, İran liderleriğininin nükleer silah üretimi hususunda karar aldıklarına dair bir verinin olmadığını söylediler.”

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (18) içerik yüklenmiştir.