AvrupaİranOrtadoğu

Rusya: İran’a ikinci parti nükleer yakıtı göndermeye hazırız

Rusya dışişleri bakanlığı, dün gece yayınladığı bildiriyle, İran’a ikinci parti nükleer yakıt göndermeye hazır olduğunu bildirerek, Moskova’nın nükleer anlaşma çerçevesinde hareket edeceğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova ve Tahran’ın Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) çerçevesindeki işbirliğinin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) kontrolünde yapıldığını duyururken, Rusya’nın İran’ın Fordu uranyum zenginleştirme tesisinde kararlı izotopların üretimi için çalışmaların sürdürdüğü ve bu iki merkezin sanayi ve tıp alanında hizmet vereceğini bildirdi.

Rusya dışişleri bakanlığı bildirisinde, İran’a gönderilecek 5 kg.dan az nükleer yakıtın İran’ın talebi doğrultusunda olduğunu ve bunun aynı zamanda Uluslararası Atom Ajansının onayını ardından gerçekleşeceğine yer verildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklamasında, “Rusya, Kapsamlı Ortak Eylem Planı çerçevesinde üstlenmiş olduğu tüm yükümlülükleri tutarlı bir şekilde uygulamaya devam ediyor. Rosatom devlet şirketi üzerinden, KOEP’te yer alan ilgili şartların yerine getirilmesini sağlamaya yönelik bir dizi projenin uygulanmasına devam ediliyor. İran ile söz konusu olan işbirliği, tümüyle KOEP ve Birleşmiş Milleler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2231 no.lu kararının çerçevesinde ve aynı zamanda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın tam kontrolü altında gerçekleşiyor. KOEP’in korunması ve tamamıyla uygulanması için gerekli tüm tedbirleri almaya kararlı olduğumuzu teyit ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.