AvrupaHaberler

Rusya, İran’a yaptırımların artmasına destek vermiyor

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, İran’a karşı yaptırımların arttırılması kararı alınmadığını belirtirken, İran’ın nükleer silah üretme doğrultusunda faaliyet gösterdiğine dair hiçbir delilin bulunmadığını vurguladı.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ülkesinin İran İslam Cumhuriyetinin nükleer silah üretmeye çalıştığına dair hiçbir delil ve şahide rastlanmadığına dikkat çekerken, İran’ın uluslararası taleplere karşılık vermediği gerekçesiyle Moskova’nın İran’a karşı yaptırımların arttırılması önerisine katıldığı konusunun doğru olmadığını vurguladı.

Halbuki batılı bazı haber kaynakları son günlerde, Rus diplomatlara dayanarak Rusya’nın İran’a karşı yaptırımların arttırılması tezini desteklediğine dair geniş bir söylenti yaymışlardı.

Vladimir Putin ayrıca, 2012 Rusya Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olması ihtimaline de değinerek bu konuyu düşüneceğini belirtti.

Öte yandan Rusya’nın bugünkü Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev de en son Roma’da bu konuda yaptığı açıklamada, gelecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olmaktan çekilmeyeceğini ifade etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.