HaberlerOrtadoğu

Rusya İran’ı Afgan barış konferansına katılmaya davet ediyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı duyuruda, İran İslam Cumhuriyeti de dahil olmak üzere 11 ülkeyi Moskova’daki Afgan Barış Zirvesi’ne katılmaya davet eden bir açıklamada bulundu.

İRNA’ya göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı, 2017 yılında Moskova’daki ilk “Afgan Barış Zirvesi”nin Rusya, İran, Afganistan, Pakistan, Çin ve Hindistan arasında altılı istişarelere dayandığını belirtti.

İlk “Afgan Barış Zirvesi” 14 Nisan 2017’de Moskova’da yapılmıştı. Toplantıda, dışişleri bakan yardımcıları ve 11 ülkeden özel temsilciler Afganistan’daki durumun çözümüne vurgu yapmışlardı.

Bunlar arasında İran İslam Cumhuriyeti, Rusya, Afganistan, Çin, Pakistan, Hindistan, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan yer almaktadır.

Amerika da 2017 yılında Afganistan’a davet edildi ancak katılmayı reddetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir bildiriye göre, Afganistan toplantısının ana hedefi, bu ülkede ulusal uzlaşma ve barış ve uzlaşma sürecinin ilerlemesine yardımcı olmaktır.
Moskova’da 4 eylül tarihinde yapılacak ikinci Afganistan konferansı, Rusya ve Afganistan cumhurbaşkanlarının katılımıyla düzenlenecek ve bu kez yine ABD’ye davet edilecek ve Taliban’ın Katar’ın başkenti Doha’daki bürosuna da davet gönderilecek.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.