DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Rusya İslam Konseyi Başkanı Haydar Cemal: İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Barışçıl Politikalarını Kafkaslarda Genişletecek

Rusya İslam Konseyi Başkanı Haydar Cemal, İran seçimlerinde Batılılar Tarafından her ne kadar reformcu ve liberal şeklinde tanımlanan Hasan Ruhani’nin cumhurbaşkanı olarak seçilmesine rağmen, Tahran yönetimi ile Batı ülkeleri arasında önemli bir yakınlaşmanın yaşanmayacağını ve mevcut çelişkilerin ortadan kalkmayacağını söyledi.

“Taraflar arasındaki düşmanca söylemler devam edecek. Batı ülkeleri eskiden olduğu gibi tehditler savuracak, İran ise Batı’yı lanetleyecek.” şeklinde konuşan Cemal, İran’ın Ön Asya’nın en önemli ülkesi haline gelme potansiyeli olduğunu da savundu.

Haydar Cemal, İran etkisinin artışına paralel olarak Türkiye’nin bölgedeki etkisinin de azalacağını ileri sürdü. Bunun en önemli göstergesinin Kafkasya’da ortaya çıkacağını savunan Haydar Cemal, Tahran yönetiminin özellikle Kuzey Kafkasya’ya yönelik beklenmedik bir politika yürütebileceğini iddia ediyor.

Haydar Cemal sözlerine şöyle devam etti:

”Azerbaycan’ın kısa vadede çok önemli sorunlar yaşayacağını, ancak böyle bir şey olursa, netice itibariyle bu durumdan en çok İran’ın kazançlı çıkabileceğini söyleyebilirim. Batı ülkeleri, Aliyev rejiminin değişmesi için düğmeye basmış olabilir. Nitekim Azerbaycan’da muhalefetin liderliğini ünlü senaryo yazarı Rüstem İbrahimbeyov üstlendi. İbrahimbeyov’un politikaya atılmasını, ”ABD İlham Aliyev sonrasının hesaplarını yapıyor” şeklinde düşünenler var. Washington yönetimi çıkmaza giren, yolsuzluklarla adı kirlenenen rejimin kendi sonunu hazırladığını düşünüyor. Bununla beraber Aliyev sonrası Azerbaycan, İran’a karşı daha az düşmanca tavır sergileyebilir.

Gürcistan’da ise şu an ağır bir siyasi krizin belirtilerinin ortaya çıkmaya başladığı konuşuluyor. İran’ın Gürcistan’da aktif olmayı düşünmediği biliniyor. Türkiye’nin Gürcistan üzerindeki etkisi ise ortada…

Ruhani, İran’ın Kuzey Kafkasya’da etkili olmasını istiyorsa, Sünniler ve Selefilerle sorun yaşamamak için çaba göstermeye çalışacaktır. Bunun için de Sünni ve Şii din adamlarının ortak katılımlarıyla uluslararası konferanslar başlatılabilir.

Ruhani ayrıca Müslümanlar arası diyalog çalışmalarının genişletilmesi için katkı sağlamayı da düşünebilir, Şii alemi ile Sünniler arasındaki çelişkilerin ortadan kalkması için hamlelerde bulunabilir. Eğer bu şekilde davranırsa, bu politika Kuzey Kafkasya’da kendisini hissettirmeye başlayacaktır.”

Başa dön tuşu
Bugün 29 Haziran 2022 (22) içerik yüklenmiştir.