AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Rusya: Ruhani’nin iktidarı döneminde İran’la 5+1 görüşmeleri yapılabilir

Rusya Dışişleri Bakanı “Kremlin, İran’ın yeni Cumhurbaşkanının iktidarı ele alır almaz İran’la 5+1 arasında görüşmelerin başlatılmasını temenni ediyor” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov dün bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kremlin’in İran’da gelecek 3 Ağustos’ta ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin iktidarı ele almasıyla 5+1 Grubu ile Tahran arasında bir genel toplantının yapılmasını istediğini belirtti.

“Rusya’nın Sesi” adlı haber sitesinin bildirdiğine göre, Lavrov daha sonra İran’ın nükleer programıyla ilgili müzakerelerde anlaşmaya varma ihtimali olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine “İran’ın son Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bu alanda kesin ilerlemeler kaydedildi. Buna göre biz de bu ilerlemelerin vurgulamalarını istiyoruz. İran, uranyumun %20 zenginleştirilmesinin durdurulmasına ilişkin şartları görüşmekten yana olduğunu teyit etmiştir” dedi.

Aynı habere göre, Rusya Dışişleri bakanı Lavrov ayrıca, Dr Ruhani’nin İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasından dolayı tebriklerini dile getirerek “Rusya, sayın Ruhani’nin Tahran-Moskova işbirliğinin derinleştirilmesiyla ilgili sorumluluğuna olumlu bakıyor” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Temmuz 2022 (20) içerik yüklenmiştir.