AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Rusya: Suriye’nin rolü ve tutumları hedef alınıyor

Rus Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Diplomasi Akademisi’nin Dekanı Igor Panarin, Suriye’nin şu anda maruz kaldıklarının, Suriye’nin tutumlarını ve bölgedeki merkezi rolünü hedef alma amacıyla, şiddete kışkırtma gayretindeki dış güçlerin müdahalelerinden kaynaklandığını vurguladı.

Suriye Arap Haber Ajansı’na (SANA) yaptığı açıklamada Panarin, batılı ülkelerin, Suriye’nin içişlerine müdahale etmeye çalışmasının, Suriye’de istikrara darbe indirme yoluyla, ülkenin Ortadoğu’daki kilit rolünü, işgal altındaki toprakları kurtarma ile birlikte direnişe olan destekleyici tutumlarını, tek kutuplu hegemonyaya karşı duruşunu ve medeniyetlerle bütünleşme girişimini sona erdirme amacı taşıdığını vurguladı.

Suriye’de şiddet olaylarını tahrik eden dış güçlerin varlığına işaret eden Panarin, aralarında Cezire’nin de yer aldığı kışkırtıcı medya kanallarının, medya aldatmacası yürüttüğünü ve Suriye’deki durumla ilgili yanlış bilgiler yayınladığını kaydetti.

Muhalefetin faaliyetlerinin, açıkça görülebileceği gibi iç nedenlerden kaynaklanmadığını savunan Panarin, tüm bunların Suriye’de istikrarsızlık isteyen dış güçlerin işi olduğunu ifade ederek, çözümün anahtarının uzlaşı olduğunu, sokaklara çıkarak silahlar ve dürbünlü tüfekler kullanma yoluyla sivilleri ve askerleri katletmenin çözüm olmadığını vurguladı.

Rusya’nın Suriye’nin içişlerine yabancı müdahalelerine muhalif ve karşı olduğunu dile getiren Panarin, Çin, Bezilya, Hindistan ve Güney Afrika gibi birçok ülkenin, Rusya’nın tutumunu desteklediğini ve Libya senaryosunun tekrarlanmasını istemediğini kaydetti.

“Suriye, köklü bir halkı barındıran köklü bir ülkedir. Binlerce yıllık bir medeniyetin ürünüdür. Çeşitli dinlerden insanlar orada bir arada yaşamaktadır” diyen Panarin, Suriye ile Rusya arasında vefalı bir dostluğun söz konusu olduğunu vurguladı.

Dış güçlerin Suriye ile Rusya arasındaki dostluk bağlarını ve işbirliğini benimsemediğinden, Suriye’de olayların alevlendirilmeye çalışıldığını dolayısıyla Rusya ile ilişkilerinin kesilmesinin de hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.