AmerikaDünyaHaberlerOrtadoğuRusyaSuriye

Rusya: Teröristler İdlib’e insansız hava aracıyla saldırı planlıyor

Suriye’deki Rusya Uzlaşma Merkezi Çarşamba gecesi “Tahrir el-Şam” teröristlerinin İdlib’deki “Hamimim” üssüne ve ordu ve Suriye mevzilerine drone saldırıları düzenlemeyi planladığını duyurdu.

İRNA’nın haberine göre, Rusya Uzlaşma Merkezi  Türkiye’nin Suriye’de Rus ordusuyla ortak devriyelere son iki haftadır gerekçe göstermeden katılmadığını duyurdu.

2018 yazının sonunda, Rusya ve Türkiye cumhurbaşkanları, Rusya’nın Soçi kentinde bir anlaşmaya vardılar; Anlaşmaya göre, Türkiye, İdlib’de konuşlu teröristleri kan dökmeden uzaklaştırma veya silahsızlandırma sözü verdi, ama bu bugüne kadar gerçekleşmedi. Zira teröristler bu bölgede her zaman ya da zaman zaman bu bölgenin etrafındaki Suriye askeri güçlerine veya Rus üssüne saldırıyorlar.

Bu arada Türk ordusu, 20 Kasım’dan bu yana Suriye’nin kuzey bölgelerine yönelik hava ve topçu saldırılarını yoğunlaştırdı.

Bağdat ve Şam, Türk ordusunun bu askeri harekatına defalarca itiraz etmiş ve bunu Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün ihlali olarak değerlendirmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Nisan 2024 (25) içerik yüklenmiştir.