AvrupaHaberler

Rusya: Teröristler İdlib’ten çıkmalı

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Suriye’nin İdlib bölgesindeki teröristlerin saldırgan davrandığını ve milyonlarca sivili rehin aldığını belirtti.

BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye konulu toplantısında söz alan Nebenzya, “İdlib’de teröristler agresif hareket ediyor, milyonlarca sivili rehin tutuyor” dedi.
Militanların komşu bölgelere de sızarak saldırılar düzenlediğini, komşu şehir ve köyleri ateşe tuttuğunu söyleyen Rus diplomat, “Ateşkes her gün onlarca kez ihlal ediliyor” diye kaydetti.

NusraCephesi’nin İdlib’i kendileri işgallerinde tutmaya çalıştığını dile getiren Nebenzya, “Bu yüzden bu durumun dondurulması kabul edilemez, teröristler İdlib’den ayrılmalı” dedi.

Gerilimi azaltma bölgeleriyle ilgili anlaşmaların geçici nitelik taşıdığını hatırlatan Daimi Temsilci, “Güvenlik Konseyi kararlarında, hiçbir ateşkes rejiminin, terörist örgütleri kapsamadığı net biçimde belirtilmiştir. Teröristlere karşı mücadele devam etmeli” diye vurguladı.

Suriye hükümetinin, ülkenin bütünlüğü için mücadele etme yükümlülüğünde olduğunu kaydeden Nebenzya, BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura’ya hitaben şöyle dedi: “Suriye yönetiminin, ülkenin tüm toprakları üzerinde kontrolü sağlamak için mücadele etme hakkına sahip olduğu yönündeki açıklamanız çok zamanında oldu. Hatta, bu Suriye hükümetinin halkı karşısındaki yükümlülüğüdür”.
İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde, toplamda yaklaşık 50 bin kişilik 40-45 çetenin faaliyet gösterdiğini anlatan Rus diplomat, ayrıca militanların elindeki silahlara dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Teröristlerin elinde bu kadar yabancı askeri ürün nereden? Doğrudan üreticilerden mi alıyorlar? Ya da dış destek konusunda sıkıntı yaşamayan sözde ılımlı muhalefetten mi alıyorlar? Bu konunun BM’nin ilgili kurumları tarafından acilen araştırılmalı

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.