AvrupaHaberlerOrtadoğuTürkiye

Rusya, Türkiye’ye vize serbestisini kaldırıyor

Rusya, uçak olayından sonra aldığı kararla, Türkiye’ye vize serbestisini askıya aldığını duyurdu. Kararın 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacağı belirtildi.

Rusya, uçak düşürme olayından sonra Türkiye’ye yönelik adımlarına bir yenisini ekledi. Moskova yönetimi, iki ülke arasındaki vize serbestisini 1 Ocak tarihinden itibaren tek taraflı olarak kaldıracağını duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim’le yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’ye yönelik vize muafiyetini kaldırdıklarını söyledi.

Lavrov, “Rusya, 1 Ocak’tan itibaren Türkiye ile arasındaki karşılıklı vize muafiyeti uygulamasını askıya alma kararı aldı. Vize uygulamasının askıya alınmasının nedeni Türkiye’de gerçek bir terör tehdidi bulunmasıdır” dedi.

Lavrov buradaki konuşmasında şunları söyledi: Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile kapsamlı ve açık bir görüşme gerçekleştirdik. Suriye içindeki ve etrafındaki durumu görüştük. Arap Baharı ardından Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri ele aldık. Moskova ve Şam Suriye’nin geleceğine dair tüm adımları dışarıdan hiçbir müdahale olmadan Suriyelilerin atması gerektiğini düşünüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (6) içerik yüklenmiştir.