DünyaHaberler

Rusya ve ABD işbirliği anlaşmasını imzaladı

Rusya ve ABD, nükleer başlıklı silahların yarı yarı azaltılması kararı aldı.
Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ve ABD Başkanı Barack Obama, heyetler arası görüşmenin ardından Stratejik Saldırı Silahlarının Sınırlandırılması ve Gelecekteki İndirimi konusundaki Ortak Anlayış belgesine imza attı.
Yeni anlaşmaya göre nükleer savaş başlıklarının 1500-1675’e azaltılması, başlıkları taşıyan füzelerin de 500-1000 adete indirilmesi kararı alındı.
Rus haber ajansları, iki liderin imzaladığı belgenin, iki ülke arasında ileride imzalanması planlanan yeni Nükleer Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (START) temelini oluşturacağı kaydedildi.
İmzalanan belgede şunlar kaydedildi:
“Rusya ve ABD Devlet Başkanları ülkelerindeki stratejik saldırı silahlarının sınırlandırılmasıyla ilgili karar alarak, önümüzdeki dönem içinde yeni hukuki anlaşma imzalamayı taahhüt eder. Taraflar, stratejik saldırı silahlarını sınırlandırırken, 7 yıl sonra taşıyıcı füzelerin sayısını 500-1000 arası, nükleer başlıkların da 1500-1675 arasında olmasını sağlayacak.”
Obama ve Medvedev, iki ülke uzmanlarına yeni START anlaşmasının detaylarını önümüzdeki dönemde tamamlayıp, iki ülkenin parlamentolarının onayı için hazır hale getirilmesi talimatı verecek.
Liderler, yeni anlaşmanın ne kadar sürede tamamlanması gerektiği konusunda bilgi vermezken, anlaşmanın START 1’in süresinin sona ereceği tarih olan aralık ayına kadar yetiştirilmesi bekleniyor.

’ABD İLE FARKLILIKLARIMIZ VAR’
Dimitriy Medvedev, ABD Başkanı Barack Obama ile başkanlık ettiği heyetlerarası görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, nükleer silahların yüzde 50’ye yakın indirilmesini öngören belgeye imza attıktan sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.
ABD ile füze kalkanı konusundaki farklılıklarının hala sürdüğüne dikkat çeken Medvedev, “Bir dizi konudaki aramızdaki farklılıklar sürüyor. ABD ile 21. yüzyıla yaraşır yeni bir işbirliği düzeyini başlatabilmeyi umut ederiz” dedi.
Medvedev, ABD ile nükleer silahların indirimiyle ilgili ön anlaşmanın imzalanmasını, hayati konuyla ilgili “makul uzlaşı” biçiminde değerlendirerek, ancak ABD ile ile başta füze kalkanı olmak üzere aralarındaki kimi ciddi farklılıkların sürdüğünü vurguladı.
Medvedev, nükleer başlıklı silahların indirimiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Biz yalnızca ortak anlayışa varmakla yetinmeyip, daha ileriye nasıl gideceğimiz konusunda, bu alanda işbirliği için baz olarak aldığımız düzeyi belirledik. Her iki ülkenin heyetleri, bu konuyla ilgili yapıcı bir biçimde çalışarak uzlaşmaya vardık” dedi.
Saldırı ve savunma silahlarıyla ilgili konuların birlikte görüşülmesi için anlaştıklarını ifade eden Medvedev, “Görüşme sonunda füze kalkanı konusunda imzalanan ortak bildiriyi de çalışmamızın ortak ürünü olarak görüyoruz. Birçok pozisyonda değişik görüşlere sahip olmamıza karşın, ortak bildiri imzalama düzeyine çıkabildik” diye konuştu.
Ortak bildiride, saldırı ve savunma silahları arasında bağlantı olduğunu vurgulandığını belirten Medvedev, “Bu, ileri bir adım, çünkü anlaşmazlıklar henüz yeniydi. Amerikalı partnerlerimiz de füze kalkanı konusundaki pozisyonlarını formüle etmek için bir ara verdiler. Bu, uzlaşıya yönelik ileri bir adım” dedi.
Füze kalkanı konusunda görüşme sonunda imzalanan ortak bildiride, iki ülkenin bu konudaki görüşmeleri sürdürme kararı aldıkları belirtilerek, “Ülkelerimiz, bu konuda ortak çıkar ve karşılıklı saygıdan yola çıkarak en iyi yolları arama çalışmalarını sürdürecekler. Uzmanlarımıza 21. yüzyıl balistik füze tehdidi araştırması yaparak, siyasal ve diplomatik yöntemlere uygun öneriler hazırlamaları talimatı verildi. Balistik füzelerin tehdidini değerlendirmeyi paylaşmak isteyen ülkelerle eşit ve ortak çıkarlara dayanan işbirliği yapmaya hazırız” ifadeleri kullanıldı.
Bildiride, füze potansiyeline sahip tüm ülkelere de bölgesel ve küresel istikrarı bozacak adımlar atmamaları konusunda uyarıda bulunuldu.
Obama ile yapılan zirvenin iki ülke arasındaki ilişkilerin düzeltilmesindeki en önemli adım olduğunu anlatan Medvedev, “Bugün yaptığımız ve yarın yapacağımız görüşmelerin sonuçları, ABD-Rusya ilişkilerindeki zorlu sayfaları kapatarak yeni bir sayfanın açılmasına neden olsun. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin daha iyi olmasından yalnızca ülkelerimizin değil, dünyanın tamamının da çıkarına” dedi.
ABD ve Rusya’nın aralarında Ortadoğu’nun da bulunduğu hassas bölgelerde nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusunda yakın işbirliği yapması gerektiğini vurgulayan Medvedev, “Dünya, çoğu nükleer kulüp üyesi olmayan yeni nükleer oyuncuların ortaya çıkışıyla hızla kötü yönde değişmekte. Kimileri bunu açıkça, kimileri ise gizlice düşlüyor” diye konuştu.

GÜRCİSTAN’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DESTEK
Obama da yaptığı açıklamada, Rusya’nın Afganistan konusundaki pozisyonunun çok önemli olduğunu belirterek, Rusya ve ABD arasında imzalanan Afganistan’daki uluslararası güçleri desteklemek için gönderilecek kargoların geçişi konusundaki anlaşma sayesinde hem zaman hem de kaynak açısından kazançlı çıkacaklarını söyledi.
Rusya ve ABD arasındaki ticaretin geliştirilmesi için Rusya-ABD ticaret komisyonunun oluşturulmasını destekleyen Obama, Medvedev ile görüşmesi sırasında ana ve öncelikli konular hakkında kararlar alındığını belirterek, özellikle Kuzey Kore ve İran konularının altını çizdi.
Obama, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, Medvedev ile başlattıkları çalışmaları sürdürmek için sonbaharda Rusya’ya geleceğini belirterek, “Bugün imzalanan anlaşmaların yanısıra Rusya ve ABD, eğitim, kültür ve sağlık alanlarında da işbirliğini geliştirecekler” dedi.
Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne yönelik desteğini vurgulayan ve bölgede yeni bir silahlı çatışmaya karşı olduğunu ifade eden Obama, “Gürcistan’ın toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına saygı duyulmalıdır. Bizden hiç kimse askeri çatışma taraftarı değildir. Gürcistan konusu Moskova ve Washington arasında görüş ayrılığı olan konulardan biri” diye konuştu.
Medvedev ve Obama’nın, görüşmelerinin sonunda START ve füze kalkanı ortak bildirilerinin yanı sıra, “Nükleer Alanda İşbirliği Hakkında Ortak Bildiri” ve “Afganistan Konusunda Ortak Bildiri” belgeleri de imzalandı.
Afganistan için imzalanan ortak bildiride, Afganistan’da faaliyet gösteren uluslararası güçlerin ihtiyaçları için yük ve mühimmatın geçişini sağlama taahhüt edilerek, burada uluslararası uyuşturucuyla mücadelede işbirliğinin daha etkin duruma getirileceği vurgulandı.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.