HaberlerOrtadoğu

Rusya ve Azerbaycan Cumhuriyeti arasında 10 işbirliği anlaşması

Rusya ve Azerbaycan cumhuriyeti, Abşeron Yarımadası’nın kuzey kesimindeki Goşadaş bloğunun petrol ve doğalgaz potansiyelinin ortak keşfine ilişkin bir anlaşma imzaladı.

Belge, iki ülke Devlet Başkanları Vladimir Putin ile İlham Aliyev arasındaki görüşmelerin ardından imzalandı.
İki ülke liderlerinin görüşmesinde, Rusya-Azerbaycan Cumhuriyeti işbirliği, ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi, gayrimenkul ve kadastro faaliyetlerine ilişkin hakların tescili konusunda işbirliği sağlanması için bir eylem planına da imza atıldı.

İki ülke liderleri ayrıca sanayi alanında işbirliğini güçlendirmek için anlaşmaların yanı sıra, Rusya ve Azerbaycan Cumhuriyeti liderleri enerji hatları ve boru hattı taşımacılığı ile taşınan malların gümrük kontrolü ve turizm ve spor alanında işbirliği konularında da anlaşmalar imzaladı.

Ayrıca Rosneft ve SOCAR Trading S.A. arasında da bir dizi anlaşma imzalandı.

İmza töreninde konuşan Putin, uluslararası Kuzey-güney koridorunu, çok önemli bir proje olarak nitelerken, iki ülkenin sözkonusu projede katılımlarının olduğunu söyledi.

Bilindiği gibi sözkonusu projenin tamamlanması halinde, kuzeydeki ülkeler İran kanalıyla Fars Körfezi’ne ulaşabilecekler ve İran’ın da ülkeler ve Avrupa ile irtibatı bu güzergah üzerinden gerçekleşen ve böylece ülkeler arasında mesafeler kısalacak.

Törende konuşan Azerbaycan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Aliyev de, Rusya ve Azerbaycan cumhuriyeti arasında teknik ve askeri alanda işbirliğinin geliştirilmesine de temasla, ”Bakü, Moskova’dan 5 milyar dolardan fazla silah satın aldı ve bu süreç devam edecek’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Şubat 2024 (20) içerik yüklenmiştir.