AsyaHaberler

Rusya ve Çin ortak askeri tatbikat yapıyor


Rusya’nın uzak doğu bölgesi Habarovsk’da çarşamba günü başlayacak ‘Rusya-Çin Barış Misyonu 2009’ askeri tatbikatı için iki ülkeden askerler bölgede yerlerini almaya başladı.

Toplam 3 bin askerin katılacağı tatbikatta hava, kara ve özel birliklerin uyumu için çalışmalar yapılacak. 22 Temmuz’da başlayacak tatbikat dört gün sürecek. Tatbikatın ikinci ve üçüncü aşamaları Çin’in Shandong bölgesinde gerçekleştirilecek.

Rusya Kara Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, ortak tatbikata 300 zırhlı araç ve 40’dan fazla savaş uçağı ve helikopterinin katılacağı belirtildi. Ağustos 2005’de ilk kez gerçekleştirilen ortak askeri tatbikata 10 bin asker katılmıştı. Tatbikat süresince iki ordunun üst kademe komutanlarının da görüş alış verişinde bulunacakları kaydediliyor.

Rusya ve Çin’in Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyesi iki ülke olarak terör ve ayrılıkçı hareketlere karşı birlikte hareket edeceğini kaydeden Çin Ordusu Tümgenerali Wang Haiyun basına yaptığı açıklamada, Moskova’nın da çok uluslu bir ülke olarak benzer meydan okumalarla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Ortak askeri tatbikatın iki yılda bir gerçekleştirildiğini kaydeden Wang, “Afganistan ve Orta Asya kaynaklı teröre karşı kendimizi korumalıyız. Rusya ve Çin arasında askeri işbirliği en üst seviyede. 4 bin 300 km ortak sınırımız var. Tatbikatların hedefi savaşları kışkırtmak değil, savaşlara engel olmak.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.