AsyaHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

Rusya Yönetimine Amerikan Karşıtı Diyenlere ….. Putin: Suriye Krizine ABD İle Birlikte Çözüm Arıyoruz

Moskova’da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve ABD’nin en kritik sorunları çözmek için birlikte çalıştığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Konuşmasında Rusya’nın ABD ile birlikte Suriye’deki krize çözüm aradığını belirtti. Suriye’ye istikrar getirilmesi konusunda ABD’nin tekliflerini değerlendirmekten memnun olduklarını söyleyen Putin “Dışişleri Bakanımız Sergey Lavrov, kapsamlı şekilde değerlendirilmesi gereken teklifleriniz konusunda tarafıma ayrıntılı bilgi verdi. Sizinle görüşme ve tüm bu konuları değerlendirme imkânını bulmaktan memnun oldum” dedi.

Kerry’nin çok çalıştığını belirten Putin, Kerry şu sözlerle uyuma tavsiyesinde bulundu: “Sayın Dışişleri Bakanı, çeşitli zor konuların çözümü için ne kadar çok çaba sarf ettiğinizi görüyoruz. Görüyorum ki biraz uyumaya ihtiyacınız var” dedi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un da katıldığı görüşmenin basına açık bölümünde Kerry, Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Suriye görüşmelerinin birçok imkânı beraberinde getirdiğini belirterek “Rusya ve ABD’nin birlikte Suriye’de fark yaratabileceği konusunda hemfikiriz” dedi.

Rusya ile yürütülen işbirliği dolayısıyla Putin’e teşekkür eden Kerry, “Sayın Başkan, misafirperverliğiniz için teşekkür ederim. Lavrov liderliğindeki ekibin bizimle yaptığı çalışmalar ve bizim çabalarımız göz önüne alındığında, bu çabaların kesinlikle ortak olduğunu, işbirliği temelinde yürütüldüğünü görebiliriz. Bunun için minnettarız” dedi.

‘UMUYORUM Kİ ORTAK BİR ZEMİN BULABİLİRİZ’

Kerry, “Sayın Başkan, daha önce New York ve Paris’te Başkanımız Obama ile görüşme fırsatınız olmuştu. Siz ve Başkan Obama, Sayın Lavrov ve bana Ukrayna ve Suriye’ye ilişkin sorunların çözümü konusunda özel bir yaklaşım geliştirmemiz gerektiğini ifade etmiştiniz” diye konuştu.

ABD Dışişeri Bakanı, “Aramızdaki farklılıklara rağmen belirli konularda beraber etkili bir şekilde çalışabiliriz. Bugün umuyorum ki ortak bir zemin bulabiliriz” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (15) içerik yüklenmiştir.