HaberlerDünyaRusyaUkranya Rusya savaşı

Rusya’dan ABD’ye tahıl anlaşması yanıtı: Rusya’yla ilgili bölümün uygulanmasını istiyoruz

Rusya’nın tahıl anlaşmasına dönmek için ne istediğini açıkça söylemesi gerektiğini belirten ABD Dışişleri Bakanlığı Yaptırımlar Koordinatörü Büyükelçi James O’Brien’a Moskova’dan yanıt geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova’nın anlaşmaya dönmek için paket anlaşmanın Rusya’yla ilgili bölümünün uygulanmasını istediğini kaydetti. 

Zaharova, “ABD Dışişleri Bakanlığı’ndakiler için bir kez daha tekrar edelim: “Karadeniz Girişimi’ paket anlaşmasının ikinci bölümünün uygulanmasını istiyoruz. Kâğıt üzerinde kayıt altına alınan ve BM Genel Sekreteri tarafından tasdik edilen her şey yerine getirilmeli” dedi. 

Zaharova, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yer alan bilgilerin yetersiz görülmesi hâlinde ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nden bir temsilcinin ek açıklama için bakanlığa başvurabileceğinin altını çizdi. 

Batı’nın tahıl anlaşmasındaki Rusya’yla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle Moskova, 18 Temmuz’da sona eren anlaşmayı bir daha uzatmama kararı aldığını açıklamıştı. 

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitriy Polyanskiy, Batı’nın 7 şartı yerine getirmesi hâlinde Moskova’nın tahıl anlaşmasına döneceğini söylemişti. 

Kremlin ve Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de, anlaşmaya dönmek için Rusya’yla ilgili bölümün yerine getirilmesi gerektiğini defaatle dile getirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (28) içerik yüklenmiştir.