AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Rusya’dan El’nusra ve Ahrar’uş Şam açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin Halep kentindeki el Nusra ve Ahrar’uş Şam terör örgütlerinin sivil halka insani yardımın ulaşmasını engellediğini bildirdi.

Rusya dışişleri bakanı dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın Halep’te sivillere insani yardımın ulaştırılması için çalıştığını ama el’Nusra ve Ahrar’uş Şam terör örgütlerinin buna engel oldukları gibi bu terör örgütlerinin şehirden çıkmamakta direndiklerini söyledi.

Lavrov, en’Nusra ve Ahraruş Şam ile diğer bu gruplarla irtibatı olan terör örgütlerinin Rusya ve Suriye yönetimlerinin Halep halkına insani yardım gönderme konusunda BM çabalarını engellediğini söyledi.

Terör örgütlerinin halkın Halep kentinden çıkmasını önlemek için onları her açıdan tehdit ettiklerini belirten Lavrov, bu konuda Amerika’ya da gönderme yaptı.

Lavrov, Suriye’nin Halep kentindeki tüm silahlı grupların El Nusra’ya (El Kaide’den ayrıldıktan sonraki ismiyle Fetih el Şam) itaat ettiğini belirtip, Moskova’nın bu grupların listesini ABD ve bölge ülkelerine sunduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2024 (36) içerik yüklenmiştir.