HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Rusya’dan Kafkas sorunlarını çözmek için İran’ın varlığıyla bir mekanizma kurma önerisi

Rusya dışişleri bakanı Çarşamba günü Kafkas sorununu çözmek için P3 + 3 adlı yeni bir mekanizma kurulmasını önerdi.

Fars Haber Ajansı’na göre, Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov,  dün Moskova’da İran dışişleri bakanı Emir Abdullahiyan ile  yaptığı görüşmeden sonra,  düzenlediği basın toplantısında, mekanizmanın güvenlik, ekonomik ilişkiler ve ulaştırma  konularına odaklanacağını duyurdu.

Lavrov’a göre; Bu grubun üyeleri bir yanda Kafkasya’nın Ermenistan, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Gürcistan’ın da aralarında bulunduğu üç ülke, diğer yanda Rusya, Türkiye ve İran’ın da aralarında bulunduğu üç “büyük komşu”dur.

Lavrov düzenlediği basın toplantısında, Dağlık Karabağ’daki ihtilafı sona erdiren Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan Cumhuriyeti liderlerinin ortak açıklamasının bir uzlaşmaya varmak için atılması gereken ortak adımları belirleyen ilkeleri içerdiğini bildirdi. 

Lavrov, açıklamasında ”İran, Rusya ve Türkiye de bu mekanizmadan en yakın üç ülkenin komşuları olarak yararlanacak” dedi.

Lavrov’a göre, İran İslam Cumhuriyeti girişim hakkında olumlu görüş bildirdi ve Türkiye ve Azerbaycan Cumhuriyeti de onayladı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.