AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Rusya’nın İran büyükelçisi, Emir Abdullahiyan’la görüştü

Rusya’nın İran büyükelçisi, İran ve Rusya ilişkilerinin seçkin bir konumda olduğunu belirterek, bu ilişkilerin iki ülkenin ve de dünya barışı ve istikrarının lehine olduğunu ve aynı zamanda Amerika’nın tek yanlı siyasetlerine karşı durduğunu söyledi.

Meclis Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Rusya’nın İran büyükelçisi Levan Cagaryan, dün İran Meclis Başkanı’nın Uluslararası işler özel temsilcisi ile yaptığı görüşmede, İran’ın Rusya için değerli bir müttefik olduğunu ve Moskova’nın dış siyasetinde İran’ın her zaman önemli ve özel bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Rusya büyükelçisi, İran ve Rusya’nın Suriye buhranını azaltmaya yönelik işbirliğini bölgeyle güvenliğin geri getirilmesi ve savaş yanlısı siyasetlerle mücadele edilmesine önemli yardımı olması açısından iyi bir model olduğunu söyledi.

Sözkonusu görüşmede Emir Abdullahiyan da, iki ülke arasında ilişkilerin son yıllarda gözalıcı şekilde arttığını belirterek, ”iki ülkenin değişik alanlarda üst düzey yetkililerinin görüşleri ve iradelerinin ikili ilişkilerin güçlenmesine vesile olduğunu” söyledi.

İran Meclis Başkanının uluslararası işler danışmanı, Amerika’nın İran’a yönelik baskıcı siyasetlerine de temasla, ”kamuoyunu yanıltmaya dayalı İran’a yönelik baskılara dayalı siyasetler ve Amerika’nın bölgede yanlış siyasetlerinin yenilgiye uğramasının yankılarını azaltma hedefli bu siyasetlerin, İran devleti ve halkının iradesini kesinlikle etkileyemeyeceğini ve yine bu siyasetlerin bölge ve dünya güvenliği ve istikrarına da yardımı olmayacağını’ söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.