AsyaHaberlerOrtadoğu

Rusya’nın OPEC temsilcisi: Tüm ülkeler Amerika’ya karşı iradeye sahip değiller

Rusya’nın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC temsilcisi dün akşam yaptığı açıklamada, Japonya firmalarının muhtemelen İran’dan petrol alımını durdurma kararından esef duyduğuna işaretle, tüm ülkelerin Amerika’ya karşı gereken siyasi iradeden yoksun olduklarını söyledi.

Japonya basınından Niki, dün yayınladığı haberde, Tokyo’nun Amerika baskılarına teslim olduğunu ve ekim ayına kadar İran’dan petrol alımını sıfırlayacağını duyurdu.

İRNA’nın bildirdiğine göre Mikhail Ulyanov yaptığı açıklamada, Japonya’nın aldığı kararın Amerika’nın tehditleri sonucu olduğunu belirtti.

Amerika yönetimi 8 mayıs tarihinde illegal bir şekilde uluslararası Bercam nükleer anlaşmadan çekilerek 4 kasım tarihine kadar İran’dan petrol alımını sıfıra indireceği tehdidinde bulundu.

Bu bağlamda Washington diğer ülkelerden Tahran’a yönelik ekonomi yaptırımların bir kısmı olarak İran’dan ithal petrolü sıfırlamalarını istedi.

Washington aksi halde İran ile işbirliği yapan ülkelere ağır cezalar uygulayacağı tehdidinde bulundu. Aralarında Çin ve Rusya’nın da bulunduğu bir çok ülke Amerika’nın tehditlerine aldırış etmeden İran ile petrol ticaretine devam edeceklerdir.
Amerika’nın Bercam nükleer anlaşmadan çekilmesi ise dünya çapında ve ülke içinde bir çok tepkilere sebep oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (1) içerik yüklenmiştir.