HaberlerİranOrtadoğu

S-300 teslim edilmezse, tazminatımızı alırız

İran Savunma Bakanı General Vahidi S-300 füzelerine ilişkin anlaşmanın uygulanması, Rusya’nın iç kanunları ve iki ülkeyi ilgilendiren uluslararası kanun ve kurallara aykırı düşmüyor dedi.

Savunma Bakanı General Ahmed Vahidi, BM Güvenlik Konseyi’nin İran karşıtı 1929 sayılı kararının Rusya’nın İran’a “S-300” füzeleri satmasıyla ilgili anlaşmasını etkileyip etkemediği konusundaki bir soru üzerine “BM Güvenlik Konseyi’nin İran’a yaptırımdan yana aldığı 1929 sayılı kararından sonra Ruslar, “S-300” füzelerini bize teslim etmeleri konusunda henüz resmi ve net bir açıklamada bulunmadıalr. Yakında bu hususla ilgili tavırlarını ortaya koymaları bekleniyor. Ruslar tavırlarını belirledikten sonra haliyle biz de kendi bakış açımızı sergileyeceğiz” dedi.

General Vahidi daha sonra “Bizim açımızdan Rusya bu anlaşmayla ilgili sorumluluğunu yerine getirmekle yükümlüdür. Buna göre, bu anlaşmanın yerine getirilmesi, anlaşmanın kendi içinde de kaydedildiği gibi Rusya’nın kendi iç kanunlarına ve iki ülkeyi ilgilendiren uluslararası kanun ve kurallara aykırı değil” ifadesini kullanırken ayrıca “Ulusararası örf gereği bir ülkenin bir anlaşmayı imzaladıktan sonra oradaki şartları yerine getirmekle mükellef olması gibi, yerine getirmediği takdirde meydana gelecek zararlardan da sorumludur. Rusya’yla anlaşmamızda işin bu tarafı da önceden düşünülmüştür” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.