HaberlerİranOrtadoğu

S. Arabistan, İsrail’in rolünü üstlenmiş durumda!

Kazvin Cuma İmamı Hüccetülislam Abdülkerim Abedini dünkü Cuma hutbelerinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da başlayıp da git gide büyümekte olan İslami uyanış ve kıyamlara değinerek “Bu durum bizim için bir vazife doğuruyor. Bizim İslam İnkılabımız bugüne kadar daha çok yurtiçi kapsamında gündemdeydi. Ama bugün bu inkılabın sadece Lübnan’da değil, aynı şekilde Irak, Afganistan, Mısır, Libya ve Bahreyn gibi ülkelerde de cereyan etmekte olduğuna şahidiz” dedi.

Hüccetülislam Abedini daha sonra, bu şartlarda ülkemiz insanlarının daha fazla takvaya sarılmaları ve dünyaya örnek olmayı özenle sürdürmeleri gerektiğinin altını çizerek “Bu arada yönetimde olanlar üzerine düşen vazife daha ağır. Onların dostluk ve insanseverlikte diğerlerinden daha fazla örnek olmaları ve emirleri altında olan insanlarla sevgi, saygı ve kardeşlik havası içerisinde olmaları lazım” ifadesini kullandı.

Kazvin Cuma İmamı Hüccetülislam Abedini hutbesinin devamında bölgedeki inkılapların ortak özellikler taşıdıklarına dikkat çekerek, birinci ortak özelliğin hepsinin İslami mahiyet taşımaları ve bu bağlamda en önemli özelliğinin de İran İslam İnkılabından etkilenmiş olmaları olduğunu vurguladı ve “Adaletten yana, sulta ve diktatörlüğe karşı ve emperyalizm karşıtı olmaları ve ABD, İngiltere ve işgalci İsrail’den nefret etmeleri bu İslami uyanış hareketinin diğer ortak özelliklerini teşkil etmekte” diye ilave etti.

Hüccetülislam Abedini hutbesinin başka bir bölümünde Suudi Arabistan’ın ABD’nin direktiflerine uyarak Bahreyn halkının kıyamını sindirmesi için bu ülkeye asker sevkettiğini ve bu girişimiyle de işgalci İsrail’in bölgede oynadığı rolü üstlenmiş olduğunu vurgulayarak “Bugün Suudili ve Birleşik Arap Emirlikleri askerleri Bahreyn’de savunmasız insanları barbarca katliam etmekteler ve tutuklayıp en ağır işkenceler altına almaktalar. Ve ilginçtir ki buna müdahale denmiyor. Fakat biz burada Cuma hutbelerimizde “yapmayın, etmeyin, bunlar Müslüman kardeşlerimiz deyince bunun adı müdahale oluyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (4) içerik yüklenmiştir.