ArabistanHaberlerOrtadoğu

S.Arabistan yönetimi tarafından insan haklarının çiğnenmesi eleştirildi

Uluslar arası Af örgütü, Arabistan yönetimi tarafından insan haklarının çiğnenmesine sert eleştiri geldi.

Uluslar arası Af örgütü, Arabistan yönetiminin, halkın talep ve isteklerini şiddet ve baskıya baş vurarak sindirmek istemesini eleştirerek Arabistan vatandaşlarının hakkına riayet olunması ve taleplerine olumlu cevap verilmesini istedi.

Arabistan’da reformların kaçınılmaz olduğunu bildiren Uluslar arası Af örgütü, “Arabistan yetkililerinin halkı kendi doğal taleplerini dile getirmekten men ettiğini ve halka ülkenin siyasi alanında hiçbir yetki ve hak tanınmadığını bildirdi.

Meşhur Arap siyasi yorumcu Muhammed Kazım eş-Şahabi de daha önce yaptığı açıklamada, Arabistan yönetimini, anayasayı dikkate almadığı, gösterileri yasakladığı ve insan haklarını çiğnediği gerekçesiyle bir diktatör niteleyerek, Arabistan’ın başta doğu bölgeleri olmak üzere muhtelif kesimlerinde halk protesto ve eylemlerinin giderek artış kazanması ve devam etmesinin bu rejimin artık çökmenin eşiğine geldiğini gösterdiğini söyledi.

Suud yönetiminin Arabistan halkına karşı izlediği şiddet ve sindirme siyasetleri tüm dünyada tepki ve kaygılara neden olurken batılı ülkelerin bu durum karşısında sessiz kalmaları ve hatta bazen Suud rejimine destek vermeleri dikkatlerden kaçmamaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (8) içerik yüklenmiştir.