HaberlerLübnanOrtadoğu

Saad Hariri bir kez daha bükemediği bileği öpmek zorunda kaldı

Lübnan’daki el-Mustakbel Partisi Lideri Saad Hariri’nin Hizbullah’ın da yer aldığı kabinenin kurulmasını kabul ettiği bildirildi.

Lübnan’ın eski Başbakanı Saad Hariri Reuters’e verdiği demecinde Hizbullah’ın da yer aldığı bir koalisyon hükümetine katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Necib Mikati’nin istifasından sonra yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Temmam Selam’ın geçen hafta 8+8+8 formülüne dayalı bir kabine önerdiği belirtilmişti.

Batı ve Suudi Arabistan tarafından desteklenen el-Mustakbel Partisi öncülüğündeki 14 Mart ittifakı, daha önce Hizbullah’ın yer aldığı bir kabineye karşı çıkıyordu.

Refik Hariri cinayeti ile ilgili uluslar arası mahkemenin duruşmasını izlemek üzere Lahey’e giden Saad Hariri, yaptığı açıklamada Temmam Selam hükümetinin kurulması konusunda iyimser olduğunu belirterek “Hizbullah ve müttefiklerinin olduğu bir hükümete katılımımız ve Refik Hariri mahkemesi konusundaki görüşümden geri adım atmış değilim; ancak sanık suçu ispat edilinceye kadar masumdur” dedi.

Hariri, Hizbullah’ın bulunduğu bir hükümete katılım konusunda geri adım atmış olmadığını söylemekle birlikte Lübnan’ın zorlu bir süreçten geçtiğini belirterek “Ülkeyi tüm herkesin katılımıyla yönetmeye çalışıyoruz. Hiç kimsenin oyun dışında kalmasını istemiyoruz” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.