HaberlerLübnanOrtadoğu

Saad Hariri: Nasrullah’ın açıklamaları önemlidir

Lübnan başbakanı Saad Hariri, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın ırkçı İsrail’in Refik Hariri cinayetindeki rolünü açıkladığı basın toplantısıyla ilgili olarak üç gün sonra görüş bildirdi.

Lübnan’da yayımlanan es-Sefir gazetesinin bildirdiğine göre Başbakan Saad Hariri, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın ırkçı İsrail’in Refik Hariri cinayetindeki rolünü ortaya koyan basın toplantısında söylediklerinin Lübnan içerisindeki birçok kişinin görüşü olduğunu belirterek Nasrullah’ın basın toplantısında açıkladığı belgelerin geçiştirilecek ve göz ardı edilecek nitelikte olmadığını söyledi.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın 9 Ağustos’ta düzenlediği basın toplantısının ardından çeşitli dış temaslarda bulunduktan sonra konuyla ilgili olarak ilk defa dün bir açıklamada bulunan Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Hizbullah Genel Sekreteri’nin basın toplantısında açıkladığı belgelerin göz ardı edilmesinin büyük sorunlar doğuracağını ifade etti.

Es-Sefir gazetesi, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin yakınlarına Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın sözlerinin son derece hassas ve önemli olduğunu söylediğini ve soruşturmada yeni bir sürecin başlaması için yeterli fırsatın verilmesini kuvvetle desteklediğini ifade ettiğini yazdı.

“Uluslar arası mahkeme, Nasrullah’ın söz konusu ettiği hususlar üzerinde ciddiyetle durmalıdır” diyen Hariri, kendisinin Lübnan Başbakanı ve kan sahibi olarak Nasrullah’ın söz konusu ettiği hususların ciddiyetle araştırılmasını destekleyeceğini söyledi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, “Nasrullah’ın açıkladığı bilgiler ve belgelerin, siyonist İsraillilerin soruşturulmasını gerektirecek düzeyde olduğunun ortaya çıkması ve ırkçı İsrail’in bunu kabul etmemesi durumunda ırkçı İsrail, sanık durumundan mahkum durumuna dönüşecektir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.