FilistinHaberlerOrtadoğu

Sadece Batı Yaka’da seçim yapmak kabul edilemez

Filistin Meclis Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed Bahr, gayri meşru Feyyad hükümetinin Gazze’den bağımsız olarak sadece Batı Yaka’da belediye seçimleri yapma kararını kınayarak, Filistin toprakları içinde sadece bir bölgede seçim yapmanın iç bölünmeyi daha da derinleştireceğini ve bölgeleri birbirinden uzaklaştıracağını ifade etti.

Dr. Bahr, Feyyad’ın aldığı seçim kararı üzerine dün (25 Nisan Pazar) yazılı bir açıklama yaptı. “Hukuki bir dayanağı olmayan Feyyad’ın, iç barışı sağlamak için çabaların sürdürüldüğü ve iç uzlaşının sağlanmaya çalışıldığı bir süreçte aldığı böyle bir karar, Feyyad hükümetinin ulusal bir proje sahibi olmadığını, vatanı bölmek ve bölgeleri birbirinden uzaklaştırmak için çaba harcadığını ortaya koyuyor. Ramallah’taki Fetih hareketi de Filistin ulusal çıkarları yönünde hareket etmiyor.”

Dr. Bahr yayınladığı açıklamada ayrıca Fetih hareketinden ve Ramallah yönetiminden ulusal menfaatleri önceleyecek doğru bir karar almalarını, iç bölünmeye neden olacak herhangi bir adımı atmamalarını, belediye seçimlerini Temmuz ayında yapma kararını iptal etmelerini, Filistin halkını ve davasını kendisini kuşatan tehlikelerden kurtarmak için de ulusal birliği sağlamayı engelleyen dış güçlerin baskısından kurtulmalarını istedi.

Dr. Bahr, diğer taraftan Ürdün Kralı İkinci Abdullah’ın Filistin İçişleri Bakanı Fethi Hammad’ın eşinin Ürdün’deki hastanelerde tedavi görmesine imkan sağlamasını takdirle karşıladıklarını ve kendilerine müteşekkir olduklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Aralık 2022 (18) içerik yüklenmiştir.