HaberlerİranOrtadoğu

Sadr Hüseyni: HAMAS, Her Zaman İran İslam Cumhuriyeti’nin Safında Olmuştur

Batı Asya uzmanlarından Sadr Hüseyni; Filistinli grupların Suriye krizinin üzerinden iki yıl geçerken IŞİD ile resmen mücadeleye başladığını belirterek, Filistinlilerin Kudüs Tugayı’nın Halep’in işgalden kurtarılmasında büyük mücadele verdiğini vurguladı.

Batı Asya’daki gelişmeleri takip eden uzmanlardan Seyyid Rıza Sadr Hüseyni, Tesnim Haber Ajansı’na verdiği demeçte; asil bir hareket olarak HAMAS’ın her daim İran İslam Cumhuriyeti’nin yanında ve safında olduğuna ve İran İslam Cumhuriyeti’nin Filistin ülküsü ve Kudüs-i Şerif’e destek tarihine işaretle, Rahmetli İmam Humeyni’nin Pehlevi rejimi ve Amerikan sultasına karşı kıyamının başından itibaren Siyonist rejimin gasıplığını ilan ettiğini hatırlattı.

İmam Humeyni’nin İslam İnkılabının zaferinin ardından ilk girişimi olarak, Siyonist rejimin casusluk yuvasının Filistinlilere teslim edilmesi talimatını verdiğine temas eden Sadr Hüseyni; Filistin meselesinin İnkılabın ardından her daim devrimci hareketlerin ülkülerinden biri olduğunu kaydetti. İran İslam Cumhuriyeti’nin geçen 40 senede bir an birle Filistin ve direniş hareketlerine desteğini kesmediğini belirtti.

Filistin’e destekte dönüm noktasının İran İslam Cumhuriyeti’nin Suriye direnişine desteği konusu olduğunu hatırlatan Batı Asya uzmanı; bazılarının Filistinli grupların İran’ın Suriye’ye desteğinden dolayı Tahran’dan uzaklaştığını düşündüklerini, ancak İran İslam Cumhuriyeti’nin göğüs açıklığıyla hiçbir zaman bu gruplardan uzaklaşmadığını kaydetti.

Sadr Hüseyni; Filistinli grupların Suriye krizinin üzerinden iki yıl geçerken IŞİD ile resmen mücadeleye başladığını belirterek, Filistinlilerin Kudüs Tugayı’nın Halep’in işgalden kurtarılmasında büyük mücadele verdiğinin altını çizdi.

İslam Cumhuriyeti bilhassa Seyyid Imam Ali Hamaney´in HAMAS dahil direniş gruplarına desteğine dikkat çeken Batı Asya uzmanı; ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararının esasında bölgede ciddi bir eleme aracı olduğunu ifade etti.

HAMAS’ın uzun yıllar boyunca mücahit ve yetkililerinden olan Siyasi Büro Başkanı Haniye’nin İslam İnkılabı Rehberi’ne mektubu hakkında ise Sadr Hüseyni; Haniye’nin bu mektupta İran İslam Cumhuriyeti’nin HAMAS’ın güvendiği ve yaslandığı en önemli dayanak olduğunu, onun İran İslam Cumhuriyeti’nin yardım ve çabaları ve Seyyid Imam Ali Hamaney´in dirayet ve yönlendirmelerinden dolayı teşekkür ettiğini kaydetti.

4. intifada olarak yorumlanan Gazze’deki yeni hareketlere de dikkat çeken Batı Asya uzmanı Sadr Hüseyni; Filistin’in 3. ve 4. nesil direnişinin işgal toprakları ve Batı Şeria’da Kudüs-i Şerif ve Filistin’in bütünlüğüne destek doğrultusunda olduğunu ifade ederek, HAMAS’ın İran İslam Cumhuriyeti ile yeniden yakın ilişkiler kurmasının son sıralarda Siyonist rejim ile münasebetlerini ortaya çıkaran bölgedeki gericilere ağır bir karşılık niteliğinde olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.