GenelHaberlerIrakOrtadoğu

Saerun ve Feth hareketlerinden oy sandıklarının yakılmasına protesto

Irak Parlamento Seçimleri oy sandıklarının muhafaza edildiği büyük bir depoda çıkan yangın sonucu parlamento seçimleri oylarının yanması ardından Mukteda Sadr liderliğindeki Saerun grubu ile Hadiyi Ameri liderliğindek Feth hareketi bu olayı kınadı.

El-Alem televizyonnun bildirdiğine göre Saerun grubu yazılı bir açıklama yaparak, Parlamento seçimleri oylarının muhafaza edildiği büyük depoda meydana gelen yangı hakkında şeffaf ve en kısa zamanda gerekli tahkikatin başlatılmasını istedi.

Mukteda Sadr, asla bir iç savaşına girmeyeceğini ve diğer bir çok siyasi seçeneğinin bulunduğunu bildirerek, oy sandıklarının yakılmasının muhtelif hedefleri olabileceğini, Irak’ta halen baas ve tekfiri terör örgütü kalıntılarının bulunduğunu bildirdi.

Irak Feth hareketi başkanı Hadi el-Ameri de bu konuda yayınladığı bildiride, ihtiyatlı olmak , metanetle araştırmaların sonucuna bakmak gerektiğini ve meclis sandelyelerinden bazılarını kaybetmenin ülkenin kaosa çekilmesinden daha iyi olabileceğini bildirdi.

Irak başbakanı el-İbadi de dün akşam yaptığı yazılı açıklamada, bağdat’ta oy sandıklarının muhafaza edildiği depoların birinde yangın meydana gelmesinin ülke güvenliği ve demokrasisine darbe indirmek yönünde bir komplo olduğunu bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.