FilistinHaberlerOrtadoğu

Sağlık Bakanlığı: İşgal Güçleri Göstericileri Kasten Hedef Alıyor

Filistin Sağlık Bakanlığı, işgal güçlerinin Kudüs için düzenlenen gösteri ve yürüyüşlere katılanları kasten hedef aldığını ve keskin nişancıların patlayıcı mermiler kullandıklarını belirtti.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr. Eşref El-Kudra yaptığı açıklamada, işgal güçlerinin göstericilere karşı keskin nişancıları kullanması ve onların da patlayan mermiler kullanmaları sonucu birçok sivil ve savunmasız insanın şehit olduğunu veya yaraladığını söyledi.

El-Kudra yaptığı açıklamada ayrıca, işgal güçlerinin bununla yetinmediğini, göstericilerin üzerine yoğun bir şekilde belirsiz gazlar atması sonucu da birçok göstericinin kustuğunu, baş ağrısı yaşadığını, öksürdüğünü, burnunun aktığını ve kalp atışlarının hızlandığını ifade etti.

EL-Kudra ilgili çevrelerden işgalcinin kullandığı belirsiz gazları araştırmalarını istedi.

Birleşmiş Milletler’e ve insan hakları örgütlerine çağrıda bulunan El-Kudra, Filistin halkına karşı ırkçı tutum sergileyen, uluslararası hukuku ve özellikle orantısız güç kullanma ile ilgili Dördüncü Cenevre Antlaşmasını ihlal ederek sivilleri, gazetecileri ve ambulansları hedef alan işgal rejimini kınamalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (8) içerik yüklenmiştir.