FilistinHaberlerOrtadoğu

Saib Arikat başmüzakerecilik görevinden istifa etti

Ramallah’taki Mahmud Abbas yönetiminin Siyonist işgal devletiyle sürdürdüğü sözde barış görüşmelerinde başmüzakereci olarak görev yapan Saib Arikat’ın istifa ettiği bildirildi.

Arikat’ın istifası Mahmud Abbas’ın üst düzey danışmanlarından Yasir Abdirabbo tarafından bugün (12 Şubat Cumartesi) açıklandı. Kısa bir süre sonra Fransız Haber Ajansı’na açıklama yapan Arikat 2003 yılından beri sürdürdüğü görevinden istifasını doğruladı.

Bir ay kadar önce El Cezire’nin internet sitesinde yayımlanan “Filistin Belgeleri”yle Arikat’ın Siyonist işgal devletiyle yapılan görüşmelerde Siyonist müzakerecilere büyük tavizler verdiği ortaya çıkmıştı. Bu durum Filistin halkının başta Arikat olmak üzere Filistin Özerk Yönetimi’ne yönelik büyük bir tepki göstermesine neden olmuş Arikat’ın istifası istenmişti.

Arikat, istifasının gerekçesinin belgeler olduğunu belirterek “ofisinden belgelerin çalınmasının sorumluluğunu üstlendiğini” söyledi. Arikat belgeler ilk açıklandığında El Cezire’yi Filistin Özerk Yönetimi’ni devirmek üzere Siyonist işgal devletinin ve ABD’nin kurduğu komplonun bir parçası olmakla suçlamıştı.

Fransız Haber Ajansı’na konuyla ilgili açıklamada bulunan bir yetkili ise, Arikat’ın istifasının Abbas yönetiminin belgelerin El-Cezire’ye sızdırılmasıyla ilgili yaptığı soruşturmanın ardından geldiğini söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, soruşturma komisyonunun görevini tamamlayarak raporunu Mahmud Abbas’a ve FKÖ Yürütme Kurulu’na sunduğunu ve soruşturma neticesinde Arikat’ın istifa ettiğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.